Sve je više saznanja o tome da životinje međusobno komuniciraju: istraživanja pokazuju da slonovi pozdravljaju jedni druge mlatarajući ušima i udarajući nogama o zemlju, kitovi mijenjaju svoje oglašavanje na osnovu “konteksta” razgovora, a kolonije nekih vrsta krtica čak imaju svoje akcente, prenosi Livescience.
Jasno je da je komunikacija u životinjskom carstvu složena, ali da li je moguće da životinja nauči “jezik” druge vrste?
Ispostavilo se da postoje primjeri životinja koje uče da bi razumjele – pa čak i koriste – vokalizacije ili signale drugih vrsta. Kada je u pitanju hvatanje zvukova drugih vrsta, ptice su pravi “šampioni”. Jedna studija o migraciji ptica pjevačica pokazala je da usamljene ptice razumuju oglašavanje drugih vrsta ptica na svom migracionom putu što im pomaže da ostanu bezbjedne dok putuju.
Postoje li društvene veze među vrstama? Oglašavanje i razumijevanje vokalizacija možda sadrže više informacija, a mi o tome još ne znamo mnogo. Ipak, učenje nečijeg jezika je više od razumijevanja vokalizacije.
Primjer tome je crna afrička ptica drongo sa viljuškastim repom koja prati druge životinje u nadi da će im ukrasti hranu. Otkriveno je da ove ptice, dok prate merkate, koriste sopstvene pozive za uzbunu da bi ih uplašile i nagnale da pobjegnu u svoje rupe, kako bi potom pokupile ostatke njihove hrane. Drongosi lažiraju da im se približavaju neprijatelji tako što pište, ali merkati uskoro shvate da su alarmi ovih ptica varka, pa prestaju da bacaju hranu i da se kriju kada ga čuju.
Ali, drongosi imaju i “keca” u rukavu: kad shvate da su otkrivene u laži, počnu da oponašaju upozoravajuće pozive drugih ptica i vrsta. To samo ukazuje na sposobnost životinja da mnogo toga mogu da nauče, pa možda čak i jezik drugih vrsta sa kojima se svakodnevno susreću.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu