Vibrisi (lat. vibrissae), tačnije, brkovi, između ostalog, životinji pomažu da odredi gdje se nalazi u prostoru.
Pomoću njuške i brkova psi otkrivaju svijet, a za to su zaslužne Merkelove ćelije – posebni receptori na koži koji su povezani sa nervnim završecima koji psu pomažu da se orijentiše.
Ovi dijelovi imaju važnu funkciju jer utiče na proces uzimanja hrane, komunikacije sa drugim vrstama, ali i agresije, držanja položaja glave tokom radnji kao što su plivanje ili pomjeranje glave.
Uz pomoć brkova, psi mogu bolje da vide objekat, čak i u mraku, onda kada su druga čula slabija, a daju im i informacije o veličini, obliku i brzini objekata u okolini.

U jednom istraživanju LiveScience je naveo i da brkovi mogu da pokažu kako se pas osjeća. Ukoliko ga nešto ugrožava, refleksno će usmjeriti brkove u tom pravcu. Naučnici, zbog toga, vjeruju da brkovi imaju izuzetno važnu ulogu u odbrambenom sistemu pasa pri susretu sa predatorima, ili drugim psima.
Završeci brkova su puni nerava koje šalju informacije mozgu, a pas će instiktivno držati glavu van vode, kada se u njoj bude našao, upravo zahvaljujući njima, prenosi Espreso.

Oni su jedan od senzora koji psu pomažu da skenira prostor u kojem boravi.
U zavisnosti od rase, zavisi i dužina i debljina brkova. Oni kod pasa mogu i da se skrate jer ne postoji receptor bola u njima, ali to svakako nije preporučljivo jer bi mogao da bude dezorijentisan dok ponovo ne izrastu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu