Svijet

PUT TROLOVA Ovo je jedan od NAJOPASNIJIH PUTEVA u Evropi, ko ga pređe biva BOGATO NAGRAĐEN (FOTO)

Ušuškan duboko u planinama kod zapadne obale Norveške, planinski put Trolstigen jedan je od najdramatičnijih i najposjećenijih atrakcija ove skandinavske zemlje.

PUT TROLOVA Ovo je jedan od NAJOPASNIJIH PUTEVA u Evropi, ko ga pređe biva BOGATO NAGRAĐEN (FOTO)
FOTO: FREDRIK MAGEN/EPA

Ovo je jedan od najpoznatijih scenskih puteva u Norveškoj, al i veoma opasan od uskih prolaza do loše vidljivosti koja prati kišu i maglu faktori rizika prate svaku vožnju.

Trolstigen je poznat po 11 oštrih krivina i strminama od kojih vam se diže kosa na glavi. Trolstigen je deo norveškog Nacionalnog puta 63 i dug je 55 kilometara. Nalazi se na oko 15 kilometara južno od Andalsnesa u oblasti Romsdal, a povezuje Andalsnes u Raumi i Valdal u Nordalu.

Put ima oštar nagib od devet stepeni dok zavija duž litica, gde na najvišoj tački – Stigrori – doseže 858 metara iznad nivoa mora. Vozači mogu da očekuju odrone, uske trake, strme nagibe i nepredvidivo vrijeme. Kad su najgori uslovi, put je u mraku i vlažnim uslovima koji značajno otežavaju navigaciju.

Trolstigen nije za novopečene vozače. Uslovi na njemu su zaista užasni i potrebni su jaki nervi da se izbori sa njim. “Put trolova” je zatvoren od kraja jeseni i tokom zime. Obično je otvoren u period od maja do oktobra, ali se taj rok nekad skraćuje ili produžava zavisno od vremenskih uslova, piše Blic.

Impresivni Trolstigen zavija i uspinje se kroz planinski teren, pored vodopada, fjordova, tunela i zamrznutih jezera. Otvorio ga je 1936. kralj Hakon VII, nakon osam godina konstrukcije, a 2005. je stavljan na Listu svjetske kulturne baštine UNESCO. Njegovo ime znači “put trolova”, jer prema norveškoj legendi trolovi prolaze planinama Trolstigena svake noći, ali se ujutro sa prvim sunčevim zracima pretvaraju u kamen.

Oni koji pređu ovaj izuzetno opasan put bivaju bogvato nagrađeni prizorima koji se sreću bukvalno jednom u životu – od Stigfosen vodopada i raskošnih dolina do impresivnih litica i dubokih fjordova. Površina puta je asfaltirana, a tokom čitave godine moguća je upotreba lanaca za snijeg ili zimskih guma.

Tokom vrhunca turističke sezone Trolstigenom prođe oko 2.500 vozila dnevno.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu