Svijet

(VIDEO) PROBLEMI TOKOM PROBNOG LANSIRANJA Raketa Staršip, kompanije Ilona Maska, raspala se nakon polijetanja

Najnovije probno lansiranje velike rakete Staršip američke kompanije SpejsIks bilo je neuspješno, što je postalo jasno već nekoliko minuta poslije lansiranja.

(VIDEO) PROBLEMI TOKOM PROBNOG LANSIRANJA Raketa Staršip, kompanije Ilona Maska, raspala se nakon polijetanja
FOTO: MARIONAWFAL/X/SCREENSHOT

Gornji dio letjelice je izgubljen uslijed problema nastalih neposredno poslije polijetanja iz Teksasa u četvrtak, 16. januara saopštili su zvaničnici firme u vlasništvu američkog milijardera Ilona Maska.

Ali, bazni dio letjelice sa motorom naziva Super Hevi vratio se na mjesto lansiranja, kako je i planirano, što je izazvalo veliki aplauz tima koji je sa zemlje upravljao letom.

Probno polijetanje kompanije SpejsIks počelo je samo nekoliko sati poslije prvog polijetanja raketnog sistema Blu Oridžin Nju Glen uz podršku Džefa Bezosa, vlasnika Amazona.

Dva milijardera žele da dominiraju tržištem svemirskih letjelica u budućnosti.

Staršipu se dogodilo brzo i neplanirano raspadanje tokom polijetanja uz plamen. Naši timovi će nastaviti da analiziraju podatke današnjeg probnog leta kako bi bolje razumjeli uzroke – kažu iz SpejsIksa u objavi na platformi Iks.

Dodaju da kada su ovakve probe u pitanju da uspjeh dolazi učenjem, a da će ovaj let pomoći da unaprijede pouzdanost Staršipa.

Snimak koji kruži društvenim mrežama i čija vjerodostojnost još nije utvrđena prikazuje kako se raketa raspada u plamenu.

Vidi se i kako narandžaste, svjetlosne lopte lete nebom nad Port-o-Prensom, prestonicom Haitija, ostavljajući tragove dima iza sebe.

– Uspjeh nije siguran, ali je zabava zagarantovana – objavio je Ilon Mask na platformi Iks, gdje je podijelio i snimak traga vatre na nebu.

Najavio je i da „unapređena verzija” letjelice i motora „već čekaju na lansiranje”.

– Prvi znakovi ukazuju da smo imali curenje kiseonika ili goriva u šupljinu iznad zaštitne opne motora, koje je bilo dovoljno veliko da stvori pritisak, koje je premašio kapacitet ventilacionog sistema – objavio je Mask.

Dodao je da „ništa ne ukazuje da bi trebalo pomjeriti novo lansiranje za period nakon sljedećeg mjeseca”.

Snimak polijetanja gledalo je 7,2 miliona ljudi, pokazuju podaci striminga kompanije SpejsIks.

Staršip je poleteo iz baze Boka Ćika u Teksasu u 17.38 po lokalnom vremenu, što je bila sedmo probno lansiranje te kompanije. Do incidenta je došlo oko četiri minuta poslije poletanja.

Tada je Den Huot, glavni portparol SpejsIksa, rekao u prenosu da su timovi na zemlji izgubili vezu sa letjelicom.

Dio letjelice sa motorom se vratio na mjesto polijetanja oko sedam minuta poslije lansiranja.

Iz američke Federalne vazdušne administracije (FAA) kažu da su bili svjesni „da se dogodila anomalija” tokom misije SpejsIksa.

– FAA je brzo usporila i preusmjerila letjelice u oblasti gdje su dijelovi rakete padali. Normalne aktivnosti su se nastavile – rekli su u saopštenju.

Pročitajte još

Dan ranije raketa SpejsIksa je poletjela sa Floride, noseći dvije mašine za slijetanje na Mjesec koje su izradile privatne kompanije i jedan mali rover, prenosi Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu