Naime, odbornici lokalnog parlamenta donijeli su odluku po kojem će se dijeliti 100.000 KM koncesionih naknada.
Predviđeno je da 70.000 KM bude utrošeno na infrastrukturu, a 30.000 KM za sanaciju divljih deponija.
Međutim, za rješavanje problema deponija, posebno u Krakaju, potrebno je izdvojiti mnogo više novca.
Po riječima Srđana Despića, načelnika Odjeljenja za finansije zakon je jasno definisao gdje se može potrošiti novac od koncesija za zemljište, vode i druge prirodne resurse iz lokalnih zajednica.
Uradili smo program utroška tog novca, gdje će najveći iznos ići za uređenje infrastrukturnih objekata u mjesnim zajednicama. Tu se i nalaze prirodni resursi od kojih se ubiraju koncesione naknade. Drugi dio je predviđen za uređenje divlje deponije u Karakaju i drugih manjih deponija koje se stvaraju na području grada – rekao je Despić.
Divlja deponija u Karakaju bila je ranije glavno odlagalište otpada u Zvorniku, ali je izgradnjom Regionalne deponije na lokalitetu Crni vrh ona prestala da se koristi. Međutim, veliki broj pojedinaca i danas smeće odvozi na tu deponiju, na kojoj se prošlog ljeta desio i požar.
Direktor JP „Regionalna deponija“ Aleksandar Vračević smatra da se iznos od 30.000 KM mogao iskoristi na dva načina.
– Jedna je varijanta da se od ovoga novca uradi idejni projekat za uređenje divlje deponije u Karakaju. Sanacija kompletne deponije bi bila milionski vrijedan projekat, jer bi se morali uraditi tokovi za procedne vode, bušotine za evakuaciju plinova, nasipanje novog sloja zemljišta, ograđivanje i drugi poslovi. Druga mogućnost je da se sanira nekoliko manjih divljih deponija – ističe Vračević.

Branko Jašić, načelnik Odeljenja za stambeno-komunalne poslove kaže da će se novac za ekološke projekte trošiti po prioritetima.
– Nakon uvida u stanje na terenu od strane komunalne policije i određivanja lokacija divljih deponija, mi ćemo prema prioritetima raditi na njihovom čišćenju. Što se tiče gradske deponije u Karakaju, aplicirali smo kod više fondova i donatora za rješenje ovog problema koji je jako složen, a za koji mi ne možemo da obezbjedimo novac jer se radi o milionskom projektu – smatra Jašić.
Smanjen broj divljih deponija
Po Vračevićevim riječima otvaranjem regionalne deponije djelimično se smanjio se broj divljih deponija u regiji.
-Da bi mogli da plate odlaganje smeća na regionalnoj deponiji, komunalna preduzeća se trude da povećaju broj korisnika kod kojih se odvozi otpad i naplaćuje ta usluga, što smanjuje i broj onih koji nelegalno odlažu smeće – navodi Vračević.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu