Svijet

RAST CIJENA NAFTE Oporavak zaposlenosti u Americi ohrabrio berze

Akcije na azijskim tržištima kapitala su napredovale danas, jer je iznenadni oporavak zaposlenosti u SAD ulio nadu u brži oporavak globalne ekonomije, nakon višemjesečnih mjera ograničenja usmjerenih na zauzdavanje pandemije korona virusa.

RAST CIJENA NAFTE Oporavak zaposlenosti u Americi ohrabrio berze
FOTO: ROBERT PERRY/EPA

Evropske berze su neznatno oslabile na otvaranju nove trgovačke nedjelje, pri čemu je panevropski indeks fjučersa EuroStoks 50 skliznuo naniže za 0,5 odsto, londonski terminski indeks FTSE se spustio za 0,3 odsto, a američki S&P 500 se blago povećao, za 0,15 odsto, izvještava Rojters.

U Aziji, najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija msci, bez japanskih, porastao je za 0,23 procenta, produživši rast osmi dan uzastopno. U odnosu na četvorogodišnji minimum, na koji je pao sredinom marta zbog pandemije Covid-19, MSCI je ojačao za 34 odsto.

Novi talas optimizma pokrenuo je američki podatak o majskim platnim spiskovima u nepoljoprivrednosm sektoru, koji je pokazao da se broj radnih mjesta neočekivano povećao prošlog mjeseca za 2,5 miliona, dok je konsekzus ekonomista očekivao pad od 8,0 miliona radnih mjesta.

Pomno praćeni izvještaj američkog Ministarstva za rad o zaposlenosti takođe je pokazao iznenađujući pad stope nezaposlenosti na 13,3 odsto u maju sa 14,7 procenata u aprilu, što je bio najviši nivo od Drugog svjetskog rata.

Ovi pokazatelji su podigli nadu u brz ekonomski oporavak budući da vlade širom svijeta ublažavaju mjere socijalnog distanciranja uvedene radi zaustavljanja širenja korona virusa.

Predsjednik Federalnih rezervi Džerom Pauel izjavio je da bi američka ekonomija mogla da trpi posljedice od obustave ekonomskih aktivnosti tokom pandemije više od godinu dana.

Kineski trgovinski podaci, objavljeni u nedjelju, takođe su otkrili uticaj korona krize. Izvoz je u maju potonuo, što znači da globalne mjere karantina i dalje pritiskaju tražnju, dok oštriji pad uvoza nego što se očekivalo ukazuje na rastući pritisak koji trpe proizvođači zbog zastoja globalnog rasta.

Takođe, revidirani podaci o japanskom bruto domaćem proizvodu pokazuju da je ekonomski pad u prvom tromjesečju bio manji nego što se prvobitno mislilo, mada analitičari i dalje očekuju najgori poslijeratnim pad BDP zbog pandemije.

Na robnim berzama, sjevernomorska nafta “brent” je skočila za 2,0 procenta na 43,16 dolara po barelu, dok je američka WTI nafta ojačala za 1,6 odsto, na 40,18 dolara za barel.

Kad je riječ o valutnim tržištima, japanski jen je zaključen prema američkoj valuti na 109,4 jena za dolar, što je blizu petonedjeljnog minimuma od 109,85 jena.

Evro se trgovao na nivou od 1,1287 dolara, neznat o ispod tromjesečnog maksimum od 1,1384 dolara zabilježenog u petak.

Prema funti, dolar je pao za 0,25 odsto, na 1,2702 dolara, što je blizu njegovog najnižeg nivoa od 12. marta.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu