Društvo

RAST PLATA SPOR I NEDOVOLJAN Do 600 maraka prima čak 40 odsto radnika

U Republici Srpskoj je u posljednje vrijeme povećan broj radnika koji primaju iznadprosječnu platu, tačnije od 1.000 do 1.200 maraka, ali čak 40 odsto zaposlenih ima platu do 600 maraka.

RAST PLATA SPOR I NEDOVOLJAN Do 600 maraka prima čak 40 odsto radnika
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Ovo su podaci Poreske uprave Republike Srpske na osnovu prikazanih isplaćenih plata u februaru na koje su plaćeni porezi i doprinosi.

Podatke je tražila narodna poslanica PDP Jelena Trivić, koja kaže da je zvanično, po informacijama iz Poreske uprave, zaposleno nešto više od 251.000 radnika u Republici Srpskoj.

Konstatno se u javnosti barata cifrom od 268.000 zaposlenih, zbog čega je sada logično pitanje gdje je još 17.000 radnika. Ako ih ima toliko, zašto za njih nisu predate poreske prijave u februaru – navodi ona.

Siva ekonomija

Ona kaže da je svjesna da zvanični podaci o visini plata nisu realni, te da ovi podaci Poreske uprave pokazuju da siva ekonomija cvjeta. Plate su, kako dodaje, u dobrom djelu privrede veće nego što se prikazuju, jer se dio primanja isplaćuje „na ruke“, odnosno nelegalno.

– Ako u nekim poreskim prijavama imate raspon plata između 500 i 600 KM, gdje direktor prima 600 KM, a zaposleno je oko 100 radnika, zar to nije signal Poreskoj upravi da u toj firmi nešto nije u redu?! Hoću da kažem da nam ne mogu govoriti da je problem utvrditi isplatu plata u kovertama. To može Poreska ako želi, ali je problem što inspekcija ne ide u sve firme, već samo u neke – kaže Trivićeva.

Ona navodi da se, kada se generalno analiziraju podaci o platama, može zaključiti da postoji blago povećanje.

– Ali, to u našim životima ništa ne znači, samo stagniramo. Čak 104.000 ljudi ima platu do 600 KM – navodi Trivićeva.

Foto Dejan Božić/RAS Srbija
Foto Dejan Božić/RAS Srbija

Ova narodna poslanica, koja je i profesor na Ekonomskom fakultetu Banjaluka, kaže da nije dobro rješenje koje planira Vlada da uvede u oblasti poreza i doprinosa. Premijer RS Radovan Višković najavio je da će poslodavcima vraćati dio poreza i doprinosa za dio povišica radnicima.

Pročitajte još

– Još nije predloženo zakonsko rješenje, ali iz onog što je najavljeno rekla bih da će se stvoriti prostor za zloupotrebe. Zašto bi refundirali poreze i doprinose? Samo će zakomplikovati cijelu administraciju, stvoriti duple tokove, duple bankarske provizije… To je rigidno i netržišno rješenje – smatra ona.

Rasterećenje

Po njenim rječima, PDP će uskoro predložiti Vladi rasterećenje cjeloj privredi u smislu smanjenja poreza i doprinosa, „jer je to rešenje jedino koje ne ostavlja nikakvu nedoumicu“.

Tane Peulić, predsjednik Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, kaže da se u posljednje vrijeme bilježi povećanje plata u metalskom sektoru, građevinarstvu i svim djelatnostima proizvodnog kapaciteta.

– Recimo, u zvorničkoj „Alumini“ je zaposleno oko 1.600 radnika i imaju prosječnu platu od 1.200 maraka, što znači da je poslodavac svjestan da nema budućnosti kompanije bez kvalitetne radne snage koja se može zadržati pristojim platama – kaže Peulić.

Prosječna plata u februaru iznosila je 896 maraka i veća je za 34 konvertibilne marke u odnosu na avgust prošle godine. Upravo su poslodavci avgustovsku platu isplatili radnicima uvećanu za 30 maraka jer ih je za toliko Vlada RS oslobodila poreza i doprinosa povećanjem neoporezivog dijela ličnog dohotka.

Znatno iznadprosječne plate primali su i tada i sada zaposleni u finansijama, proizvodnji električne energije, oblasti IKT, te vađenju ruda. Iznadprosječna primanja imaju, naravno, i zaposleni u javnoj upravi.

Ciljevi

Cilj Vlade Republike Srpske je da u skorijem periodu prosječna plata  bude 1.000 konvertibilnih maraka. U februaru je platu veću od ove cifre zvanično primilo gotovo 69.000 zaposlenih ili oko 27 odsto radnika.

Istovremeno, minimalac od 450 KM u drugom mjesecu ove godine dobilo je nešto više od 18.000 zaposlenih, a manje od minimalca primilo je oko 17.000 radnika.

Premijer Republike Srpske Radovan Višković izjavio je da će Vlada RS u maju u skupštinsku proceduru uputiti zakonsko rješenje po kojem će poslodavci na kraju godine dobiti nazad 70 odsto opterećenja na plate i to za inos koji su povećali plate. Planirano je da se izradi poseban zakon koji će regulisati povrat poreza i doprinosa, a njegova primjena bi počela već sa isplatom junske plate. Po kalkulaciji predsjednika Vlade RS, tako će poslodavci imati zbirnu stopu na plate od tridesetak odsto, kao i do 2008. godine, umjesto sadašnjih 64 odsto.

U Privrednoj komori RS smatraju da ovo rješenje nije najbolje, jer ostavlja prostor za „malipulacije“ i da se tim rješenjem zanemaruju oni koji su već povećali plate.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu