Svijet

RASTE ZABRINUTOST Ako virus može da preživi na neživim površinama, nužna je OPŠTA DEZINFEKCIJA

Raste zabrinutost oko toga koliko dugo novi korona virus može da preživi na različitim površinama – toliko da je kineska centralna banka preduzela mjere da duboko očisti, pa i uništi novčanice, koje prelaze iz ruke u ruku više puta dnevno, u nastojanju da obuzda virus.

RASTE ZABRINUTOST Ako virus može da preživi na neživim površinama, nužna je OPŠTA DEZINFEKCIJA
FOTO: WANG YANBING/EPA

Ne zna se tačno koliko dugo novi korona virus KOVID 19 može da se zadrži na kontaminiranim površinama i predmetima koji mogu da zaraze ljude, ali neki istraživači pronalaze tragove proučavajući ponašanje drugih korona virusa. Korona virusi su velika grupa virusa uobičajenih među životinjama. U rijetkim slučajevima oni mogu da budu ono što naučnici nazivaju zoonotskim, što znači da se mogu prenijeti sa životinja na ljude, piše CNN.

Zvaničnici ne znaju tačno koja je životinja izazvala trenutnu epidemiju novog korona virusa u Vuhanu u Kini, ali se pretpostavlja da je on nastao u slijepim miševima.

Međutim, prethodno je utvrđeno da su se ljudi zarazili prethodno poznatim korona virusima SARS preko cibetki, a MERS preko kamila.

Otkriveno je da ovi korona virusi koji se prenose sa čovjeka na čovjeka, poput SARS i MERS, mogu da opstanu na neživim površinama uključujući metalne, staklene ili plastične površine – čak i do devet dana ako ta površina nije bila dezinfikovana, pokazalo je istraživanje objavljeno početkom ovog mjeseca u “Žurnalu bolničkih infekcija”.

Brisanje površina uobičajenim proizvodima za čišćenje može da bude od pomoći, a korona virusi se “efikasno deaktiviraju procesom dezinfekcije sa etanolom od 62 do 71 odsto, hidrogen peroksidom od 0,5 odsto i natrijum-hipohloritom” ili izbjeljivačem za jedan minut.

Novo istraživanje uključivalo je analizu 22 prethodno objavljene studije o korona virusima, za koje se istraživači nadaju da bi mogle da pomognu da se stvori novi uvid u novi korona virus.

– Na osnovu trenutno dostupnih podataka, prevashodno bih se oslanjao na podatke o korona virusu SARS, koji je najbliži relativnom novom korona virusu – sa 80% sličnosti u sekvenci – među testiranim korona virusima. Za SARS korona virus, utvrđeno je da može da opstane od pet minuta pa do devet dana – rekao je doktor Čarls Čiu, profesor na Univerzitetu Kalifornija u San Francisku i direktor USCF-Abot Centra za virusnu dijagnostiku.

Međutim, kako on kaže, ovi podaci se ne mogu u potpunosti odnositi na KOVID-19, jer se radi o različitim sojevima i uslovima.

– Potrebno je više istraživanja novog korona virusa da bi se utvrdilo koliko može da preživi na površinama – kaže on.

Za sada se čini da on može da preživi i do nekoliko sati na površinama.

U međuvremenu, kineska centralna banka je najavila da će uvesti nove mjere.

Sve kineske banke sada moraju bukvalno da peru svoj novac, dezinfikuju ga pomoću ultraljubičaste svjetlosti i visokim temperaturama, a zatim ga čuvaju sedam do 14 dana prije nego što ga puste u promet, rekla je centralna kineska vlada u saopštenju za javnost u subotu.

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) navodi da se smatra da se korona virusi najčešće šire respiratornim kapljicama, poput kapljica u kašlju ili kijanju, i da uglavnom slabo preživljavaju na površinama – ali ima još mnogo toga što treba da naučimo o novom virusu.

– Moguće je da osoba može da dobije KOVID-19 tako što će dodirnuti površinu ili predmet na kome je virus, a zatim dodirne svoja usta, nos ili možda oči, ali ovo se ne smatra glavnim načinom na koji se virus širi – kažu iz CDC.

Iako postoje neke sličnosti između drugih korona virusa i novog KOVID-19, postoje i neke razlike.

Čini se i da KOVID-19 nije tako smrtonosan kao ostali koronavirusi, među kojima su SARS i MERS, rekao je Tedros Adhanom Gebrejesus, generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije, tokom medijskog brifinga sa novinarima u ponedjeljak.

– Više od 80 odsto pacijenata ima blagu bolest i oporaviće se. U oko 14 odsto slučajeva, virus izaziva ozbiljniju bolest poput upale pluća i problema sa disanjem. Oko pet odsto pacijenata ima kritično stanje uključujući otkazivanje respiratornog sistema, septički šok i otkazivanje više organa. U dva odsto prijavljenih slučajevam virus je fatalan, a rizik od smrti se povećava što ste stariji. Vidjeli smo relativno malo slučajeva među djecom. Više istraživanja je neophodno da bismo razumjeli zašto – rekao je Gebrejesus.

Broj smrtnih slučajeva od korona virusa porastao je na 1.873, a među njima je i direktor bolnice u Vuhanu neurohirurg Liu Ziming, saopštila je danas Zdravstvena komisija Vuhana.

Broj preminulih van Kine je pet, dok je zaraženo oko 73.000 osoba širom svijeta, prenosi CNN.

U međuvremenu, otkriveno je još 99 slučajeva na kruzeru Dajmond princes usidrenom u Japanu, SAD su evakuisale 300 svojih državljana, a isto planiraju Kanada, Hongkong i Italija.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu