I dok neki misle “pa to je tamo daleko”, mnogi su svjesni da je “rat mnogo bliže nego što se misli” i pita se šta će se dogoditi ako sukob eskalira do upotrebe nuklearnog oružja.
Naučnici s američkog univerziteta Rutgers su prije nekoliko godina radili analizu o mogućim posljedicama nuklearnog rata između Indije i Pakistana. Oni su tada upozorili da bi takav sukob mogao da ima katastrofalne posljedice ne samo za te dvije zemlje nego i za čitav svijet.
Tim istraživača detaljno opisuje kako bi takav rat mogao da započne, koliko bi ljudskih žrtava uzrokovao i kakve bi bile šire klimatske posljedice.
Desetine miliona mrtvih
Procjene govore da bi, u zavisnosti od jačine oružja – od 15 do 100 kilotona – broj poginulih mogao da dosegne između 50 i 125 miliona ljudi.
Osim ogromnog broja mrtvih, milionima ranjenih bila bi neophodna hitna medicinska pomoć, dok bi mnogi gradovi u Indiji i Pakistanu bili u potpunosti uništeni i postali nenastanjivi.
Uništena infrastruktura – od električne mreže preko saobraćajnih sistema do bankarskog sektora – dodatno bi paralisalo društvo.
Posljedice za čitav svijet
Autori analize su upozorili i da da razaranje ne bi ostalo lokalizovano. Nuklearne eksplozije i požari koji bi uslijedili stvorili bi ogromne količine dima i čađi koje bi se podigle visoko u atmosferu.
Taj dim bi blokirao sunčevu svjetlost i u najgorem slučaju izazvao globalno zahlađenje, slično onom što se dogodilo tokom nekih velikih vulkanskih erupcija u istoriji.
Ovaj učinak, poznat kao “nuklearna zima”, rezultirao bi padom temperatura širom svijeta, smanjenjem padavina i ozbiljnim poremećajima u globalnoj poljoprivredi. Drugim riječima, čak i zemlje koje nisu direktno pogođene nuklearnim udarima mogle bi da iskuse glad, ekonomske šokove i političku nestabilnost, prenosi Telegraf.
Naučnici ističu da bi posljedice jednog regionalnog nuklearnog sukoba bile dugoročne i planetarne. Takav rat ne bi ostao “njihov problem” – u svijetu gdje je klima povezana, a globalna trgovina krhka, nuklearni rat između Indije i Pakistana mogao bi da izazove krizu kakvu čovečanstvo još nije doživjelo.
Istorija sukoba između Indije i Pakistana
Podsjetimo, Indija je u srijedu saopštila da je napala devet lokacija u Pakistanu, uključujući i teritoriju Kašmira koja je predmet spora, kao odgovor na ubistvo 26 ljudi, uglavnom turista, na njenom dijelu Kašmira prošlog mjeseca, za koje je okrivila Pakistan.
Pakistan je poručio da je njegova reakcija na indijske raketne udare u toku.
Međutim, najnovija akcija Indije samo je nastavak dugog niza vojnih sukoba između nuklearno naoružanih susjeda.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu