Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je u skladu sa prognozama za 0,2 odsto, u poređenju sa prethodnim tromjesečnim periodom, pokazali su preliminarni podaci Zavoda za statistiku.
– Koliko god se ovih dana visoko cijene pozitivni podaci o rastu koji dolaze iz Njemačke, kvartalni rast je i dalje premali da bi se okončala dugotrajna stagnacija zemlje – rekao je ekonomski analitičar Karsten Bžeski.
Njemački BDP se smanjio u posljednjem kvartalu prošle godine za 0,2 odsto, izazivajući ponovo strahove od recesije, koja se definiše kao dva uzastopna kvartala privrednog pada ili kontrakcije.
Njemačka je bila jedina članica Grupe sedam razvijenih ekonomija koja nije ostvarila rast u posljednje dvije godine, a carine koje su najavile SAD, njen glavni trgovinski partner, zadaće joj dodatni udarac.
Analitičari strahuju da će njemačka privreda ponovo zabilježiti pad već tokom ljeta.
Odvojeni podaci Zavoda za rad pokazali su danas da je rast broja nezaposlenih u Njemačkoj manji nego što se očekivalo u aprilu, ali je stopa nezaposlenosti porasla na najviši nivo od pandemije virusa korona.
Prema podacima Zavoda, broj nezaposlenih porastao je za 4.000 na 2,92 miliona, što je otprilike isti nivo kao u martu. Analitičari koje je anketirao Rojters očekivali su porast od 15.000.
Broj nezaposlenih u Njemačkoj se približava brojci od tri miliona prvi put u posljednjih 10 godina.
Sezonski prilagođena stopa nezaposlenosti porasla je na 6,3 odsto sa 6,2 odsto u prethodnom mjesecu. Isključujući pandemiju, ovo je najviši nivo od decembra 2015. godine.
– Carinska politika SAD ostaje glavni faktor neizvjesnosti, što smanjuje spremnost za zapošljavanje, posebno u izvozno orijentisanom proizvodnom sektoru – rekao je Mark Šatenberg, ekonomista u Dojče banci.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu