Jedna od stvari koja mnoge zanima je da li je surogat majka u srodstvu sa djetetom, a odgovor na to pitanje zavisi od toga koji je tip surogat majčinstva u pitanju glavno je čije se jajne ćelije koriste.
Kod tradicionalnog surogat majčinstva koje se danas veoma rijetko koristi, surogat majka jeste u srodstvu sa bebom jer se koriste njene jajne ćelije u kombinaciji sa donorskim ili sjemenom oca bebe, koja se zatim razvija u njenom stomaku. S obzirom na to da se koriste njene jajne ćelije za stvaranje embriona, ona je genetski u srodstvu sa bebom.
Gestacijsko surogat majčinstvo je drugačije i danas je ono češće, a u ovom slučaju surogat majka nije u srodstvu sa bebom. Embrion se stvara uz pomoć vantjelesne oplodnje koristeći jajne ćelije i seme donora ili roditelja buduće bebe, a zatim se embrion ugrađuje u matericu surogat majke koja će iznijeti trudnoću. U tom smislu, beba rođena putem surogat majke je genetski u srodstvu sa onim čije su jajne ćelije i sjeme korišćeni za stvaranje embriona, piše Surrogate.com.
Čiju krv ima beba
Mnoge zanima i da li surogat majka deli krv i ima istu krvnu grupu kao beba koju nosi. Neke to zanima u bukvalno smislu, a druge u kontekstu porodičnih odnosa. Opet, kod tradicionalnog surogat majčinstva postoje biološke veze između surogat majke i bebe, pa u tom smislu su i u krvnom srodstvu.
Kod gestacijskog surogat majčinstva žena koja nosi bebu nije u krvnom srodstvu sa djetetom.
Što se tiče pitanja da li surogat majka i beba dijele krv dok je beba u stomaku, ogovor je da. Kao i kod svake trudnoće, krv, kiseonik i nutrijenti se prenose sa mame na bebu kroz placentu. Krvna grupa surogat majke nije važna jer i genetske majke i njihove bebe mogu da imaju bilo koju krvnu grupu.
Nasljeđivanje DNK
Ljude često zbunjuje genetika, pa nisu sigurni kakvu ulogu ima surogat majka u tome. Naprije, potreban je ženski i muški genetski materijal da se stvori embrion. Bez obzira na to u čijoj je materici beba razvijena, genetski materijal dolazi od onoga ko je stvorio embrion. U tom smislu, jajna ćelija i s*erma su jedino što je važno kada je u pitanju genetika. Drugim riječima, ako je riječ o surogat majčinstvu gdje je embrion začet uz pomoć vantjelesne oplodnje i zatim prenijet u matericu surogat majke, beba neće naslijediti njenu genetiku.
Na koga će ličiti beba
I kod ovog pitanja važi isto pravilo – jedino je važno čije su jajne ćelije i sjeme korišćeni za stvaranje embriona. Ukoliko je u pitanju doniran materijal, beba ne može fizički da liči na surogat majku, već na one od čijeg je genetskog materijala stvoren embrion.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu