Osnovni cilj brojanice je da pomogne vjerniku da ostane sabran tokom molitve. Ali, šta uraditi kad brojanica pukne ili se pokida.
Korišćenje brojanice podstiče na neprestanu molitvu i duhovnu disciplinu. Brojanica se može nositi oko ruke, držati u džepu ili torbi, i koristi se tiho i neupadljivo, uglavnom prilikom izgovaranja ličnih molitvi. Iako se pravi najčešće od ovčije vune, postoje i modernije verzije brojanica napravljenih od drveta, perli ili poludragog kamenja koje je nanizano na silikonsku nit. Vrijednost ovog molitvenog predmeta nije u materijalu od kog je napravljena, već upravo u molitvi koja je prati i duhovnom značaju koji ima za vjernika. Ali, kako ništa materijalno nije vječno, tako nije ni brojanica, pa se mnogi vjernici pitaju šta da urade sa brojanicom kad ona pukne ili se pokida.
Sada upokojeni otac Dušan Kolundžić govorio je da postoje dva načina da se ona odloži.
– Kad brojanice dotraju, kad se čvorovi “izližu“ i više se ne mogu prebrojavati, one se jednostavno zakopaju u zemlju ili spale, kao što se to ranije činilo i sa ikonama ili svešteničkim odeždama – rekao je on i objasnio da to isto čine i monasi.
On je, kako piše Religija, objasnio da pritom, nema potrebe da se izgovara neka molitva.
– Ne postoji molitva, koja bi se izgovarala prije spaljivanja dotrajalih brojanica, duhovskih vjenaca, vrbovih grančica ili prošlogodišnjeg badnjaka. Istina, to su sve vidljivi, materijalni oblici i sredstva pravoslavne pobožnosti, ali te stvari nemaju sakralnu vrijednost, one se i ne osvećuju posebnim činom ili molitvama za dužu upotrebu – objašnjavao je otac Dušan.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu