Svijet

Referendum u Sloveniji: Nema gradnje manjih turističkih objekata uz rijeke, jezera, obalu

Slovenci su na referendumu velikom većinom odbacili izmjene zakona o vodama kojima bi se dopustila gradnja manjih turističkih, sportskih, ugostiteljskih i sličnih objekata, na područjima izvan naselja, uz rijeke, jezera i morsku obalu.

Šuma
FOTO: FOTO: JOŠIDA MANASNORI/RINGIER

Protiv rješenja koji je na prijedlog vlade Janeza Janše prihvatio parlament, glasalo je 86,53 odsto birača izašlih na referendum, a za je glasalo 13,47 posto, prema privremenom rezultatu koji je objavila Izborna komisija nakon prebrojanih 97 odsto listića.

Postignut je i kvorum po kojemu je rezultat referenduma važeći ako se na njega odazove najmanje 40 odsto birača, pa se izmjene zakona o vodama neće primjenjivati, što analitičari ocjenjuju kao velik poraz vlade.

Prema još neslužbenim podacima, na referendum je izašlo 741.377 birača, odnosno 45 odsto od ukupnog broja birača, što je izuzetno visok udio izlaska na slovenačkim referendumima.

Ministar za zaštitu životne sredine Andrej Vizjak izjavio je nakon objave rezultata da su nevladine organizacije kojima se pridružila opozicija u kampanju za poništenje zakonskih izmjena na referendumu ušle predstavivši ga kao ekološku temu, odnosno borbu za čistu pijaču vodu i tako ga “ideologizovale”.

Birači su zato većinom glasali emocionalno, a ne racionalno, tvrdi Vizjak, prenose mediji.

– Bez drame – napisao je na svom Tviter profilu premijer Janez Janša što je poruka onima koji rezultat referenduma vide kao znak da je njegova vlada bez podrške javnosti i da bi morala odstupiti.

– Poznajete li neku lijevu vladu koja je dala ostavku zbog referenduma – upitao je Janša.

Nevladine organizacije i opozicija tvrdile su da bi izmijenjeni zakon o vodama otvorio prostor za “privatizaciju” zemljišta uz obalu i i ekološki štetnu gradnju na najatraktivnijim prirodnim lokacijama, suprotno javnom interesu, očuvanju prirode, posebno voda.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu