Kako ističu iz Centra za razvoj poljoprivrede i sela, organizacija rejonskih pijaca na ruralnom području u skladu sa potrebama, propisima i minimumom standarda, potreba je poljoprivrednih proizvođača kako bi lakše plasirali proizvode sa svojih gazdinstava. Pijace će biti uređena mjesta za dogon žive stoke, te plasman svježih poljoprivrednih proizvoda i prerađevina.
Ove pijace nalaziće se u Stričićima, kanjonu Vrbasa, Borkovićima i Potkozarju, a biće preuređen i zapušteni prostor tržnice u banjalučkom naselju Lazarevo, pored OŠ „Borisav Stanković“.
Maksimalno smo se skoncentrisali na domaće prerađivače, kojih želimo da bude što više na teritoriji grada. Zbog podrške njima idemo sa projektom otvaranja četiri rejonske pijace u četiri regije, kao i gradske tržnice u Lazarevu. Projektna dokumentacija je pri kraju i nadamo se da bi one u ovoj godini trebale biti potpuno završene – rekao je direktor Centra Draško Ilić.

Za ove projekte planirano je 120.000 KM. Međutim, ukoliko investicija na terenu ipak bude veća, uzdaju se u finansijsku podršku Grada, kroz rebalans budžeta ili gradskih odjeljenja.
Za podsticaje u poljoprivredi ove godine predviđeno je million maraka, za subvencije za poboljšanje kvaliteta poljoprivrednog zemljišta 200.000 i 475.000 KM za aktivnosti Razvojno-edukativnog centra (REC) “Manjača”.
Na REC Manjača planirano je opremanje pogona za prijem i preradu mlijeka, komore za zrenje i skladište gotovih proizvoda, uz neophodne sanitrano-tehničke uslove. Svježe mlijeko biće obezbijeđeno iz vlastite proizvodnje, dio dnevne količine se planira za dobijanje sira u tipu kriške, a dio za dobijanje kajmaka. Ovaj zanatski tip proizvodnje biće usmjeren za dobijanje domaćih proizvoda čija proizvodnja i upotreba ima dugu tradiciju na prostoru Manjače.
Na Dan grada Banjaluka – 22. aprila trebalo bi da bude otvorena “Krajiška kuća”, u kojoj će lokalni poljoprivrednici prodavati svoje proizvode. Kuća će se nalaziti se u centru grada, u tzv. okrugloj prodavnici, a nudiće isključivo domaće proizvode i hranu organskog porijekla – med, proizvode od povrća i voća, voćne prerađevine i sokove, rakiju, suhomesnate proizvode i razne vrste sireva, ljekovito bilje, čajeve, prirodnu kozmetiku.
Da bi ponuda bila što kvalitetnija i interesantnija i za turiste i za građane, Centar za selo se obratio u još 20 opština zapadnog dijela Republike Srpske da sve delicije predstave u “Krajiškoj kući”.

Draško Ilić očekuje da će do kraja godine biti potpuno uređena i resursna karta na ruralnom području Banjaluke, dokument u kojem će se, analizom postojećeg stanja i identifikacijom svih raspoloživih resursa formulisati prioriteti i pravci budućeg djelovanja s ciljem stavljanja u funkciju razvojnih potencijala na ruralnom području. Za sada je završeno 50 odsto posla. Resursna karta predstavlja i polazni dokument za izradu Strategije ruralnog razvoja.
Stočno groblje
Na lokaciji nekadašnje poljoprivredne farme na Manjači prošlog mjeseca pušteno je u funkciju stočno groblje, u nadležnosti Centra za razvoj sela, čime je riješen višegodišnji problem neadekvatnog odlaganja životinjskih ostataka na području grada. Izgradnjom ovog groblja, Banjaluka je postala prva lokalna zajednica u Srpskoj i BiH koja je na kvalitetan način riješila pitanje zbrinjavanja životinjskog otpada i uslova za brigu o životinjama.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu