Društvo

Rekordan protok Trebišnjice kroz grad: Do kraja ljeta svi agregati u pogonu

Zbog obilnih padavina u maju i velikih dotoka u akumulaciju Bileća, te januarske havarije u Hidroelektrani „Dubrovnik“, u kojoj je stradao i agregat Hidroelektrana na Trebišnjici, protok Trebišnjice kroz grad proteklih dana bio je znatno veći od uobičajnog za ovo doba godine.

Rekordan protok Trebišnjice kroz grad: Do kraja ljeta svi agregati u pogonu
FOTO: D. ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA

Protok je za vikend dostizao i do 180 kubika u sekundi, a u prosjeku je kroz Trebinje teklo 150 kubika vode, ali se Trebišnjica nije izlila iz korita, osim što se pod vodom našlo rastinje neposredno uz rijeku i prilazi rijeci iz Starog grada.

U Hidroelektranama na Trebišnjici se nadaju da bi agregati HE „Dubrovnik“  mogli do kraja ljeta biti ponovo u pogonu, što bi u posljednjem kvartalu ove godine bar djelimično popravilo ovogodišnji finansijsko poslovanje preduzeća.

Izvršni direktor za upravljanje sistemom HET Aleksandar Vujić kaže da se tek slijede konkretnije procjene oko ponovnog stavljanja HE „Dubrovnik“ u pogon, ali da su očekivanja da bi se to moglo dogoditi do septembra.

On dodaje je uprava HET u stalnim kontaktima sa rukovodsvom pogona u Platu, te da bi zajednički sastanak trebalo da bude održan do polovine juna.

Vujić navodi da je izvjesno da će finansijski rezultati biti značajno ispod plana, iako prinudno smanjenje obima proizvodnje, uzrokovano januarskom havarijom u Platu, HET dijelom nastoji nadomjestiti angažovanjem pogona pumpne hidroektrane „Čapljina“.

Dnevna proizvodnja koju ostvarujemo sa angažovanje PHE „Čapljina je između 40 i 50 odsto. Ostvarenje proizvodnje je 39 odsto bilansnog plana, a na istom nivou je i finansijski rezultat. Nismo u zavidnoj situaciji, ali se nadamo da će problem HE „Dubrovnik“ biti riješen i prije septembra, kako bi do kraja godine bar djelimično nadoknadili gubitak – navodi Vujić.

Bilećko jezero iznad plana

Smanjen obim proizvodnje i velike padavine uzrokovali su da je kota Bilećkog jezera krajem maja bila iznad plana, što je poželjno sa stanovišta proizvodnje i snabdjevanja strujom, jer slijedi sušni period, ali dok ne dođe do stabilizacije vremena moraju se ispuštati veće količine vode.

Prema podacima trebinjske Meteorološke stanice, u Trebinju je u maju palo 185 litara kiše, a bila su 22 kišna dana.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu