Banjaluka

Replika čuvene fontane čeka građevinsku dozvolu: Da li će SIMBOL PROŠLOSTI Banjaluke uskoro ugledati svjetlost dana

Izgradnja replike čuvene fontane, nekadašnjeg zaštitnog znaka parka "Petar Kočić" u Banjaluci, još nije dobila zeleno svjetlo za gradnju.

Replika čuvene fontane čeka građevinsku dozvolu: Da li će SIMBOL PROŠLOSTI Banjaluke uskoro ugledati svjetlost dana
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

Kako kažu u nadležnom ministarstvu, glavni razlog poništavanja građevinske dozvole Gradu, kao investitoru, jeste činjenica da je dozvolu izdao stvarno nenadležni organ.

Za realizaciju projekta izgradnje replike fontane u parku “Mladen Stojanović” iz Odjeljenja za prostorno uređenje kažu za Srpskainfo da su već ranije ispunjeni uslovi za izdavanje građevinske dozvole.

– Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske je intervenisalo isključivo po pitanju nadležnosti za izdavanje građevinske dozvole, smatrajući da su oni nadležni, a ne Grad Banjaluka – kažu u Odjeljenju.

Dodaju da će troškove izgradnje replike fontane snositi donatori, te da sredstva nisu izdvojena iz budžeta Grada.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RAS SRBIJA

 – Ovo je veoma izazovan projekat, a s obzirom na složenost posla tokom pravljenja replike fontane, jer samu konstrukciju i mozaik na fontani mogu da rade posebni i rijetki majstori, potrebno je dosta vremena. Radovi se sinhronizovano izvode u parku i kod izvođača radova – rekli su iz nadležnog Odjeljenja.

Ističu da će, nakon što se izrade svi dijelovi i detalji, fontana biti postavljena na predviđenu lokaciju.

– Vraćanje jednog od gradskih simbola zasigurno će obradovati brojne Banjalučane, sudeći po inicijativama koje su upućivali kako pojedinci, tako i udruženja, zbog čega je i gradska administracija donijela odluku da fontanu vrati našem gradu – kažu iz Odjeljenja.

Iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske rekli su za Srpskainfo da je Republička urbanističko-građevinska inspekcija podnijela inicijativu za poništavanje ili ukidanje zahtjeva Odjeljenja za prostorno uređenje, kojim se izdaje građevinska dozvola investitoru Gradu Banjaluka, za izgradnju fontane u parku “Mladen Stojanović”.

Pročitajte još

– Izvršenom kontrolom je utvrđeno da je odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika ambijentalna cjelina dijelova ulica Kralja Petra I Karađorđevića i Mladena Stojanovića proglašene nacionalnim spomenikom BiH, odnosno da je konkretno parcela, na kojoj je započeta izgradnja fontane ovom odlukom definisana kao zaštitni pojas, zbog čega je predloženo poništavanje ili ukidanje građevinske dozvole po pravu nadzora – pojasnili su oni.

Ističu da je sporno to što je dozvolu o gradnji izdao nenadležni organ.

– Odlučujući po službenoj dužnosti ovo ministarstvo je poništilo zahtjev po pravu nadzora rješenje Odjeljenja za prostorno uređenje od 7.7.2021. godine pošto je u postupku utvrdilo da ga je donio nenadležni organ – rekli su iz ministarstva.

Pojasnili su da je zakonom o uređenju prostora i građenju propisano da ministarstvo izdaje lokacijske uslove, između ostalog i za radove na zaštiti kulturnih i prirodnih dobara, kao i građenje i rekonstrukciju objekata zaštite kulturno-istorijskog i prirodnog dobra.

FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA
FOTO: ALEKSANDAR ČAVIĆ/GRAD BANJALUKA

 – Iz navedenog nedvosmisleno proizlazi da se radi o objektu iz nadležnosti ministarstva i da je stoga ovaj organ nadležan za izdavanje kako lokacijskih uslova tako i građevinske dozvole, čime je ispunjen uslov za poništavanje rješenja o izdavanju građevinske dozvole – pojasnili su oni.

Nadležno ministarstvo je odbacilo zahtjev investitora, Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banjaluka, za izdavanje lokacijskih uslova za izgradnju česme-fontane u parku “Mladen Stojanović”.

Pročitajte još

– Regulacionim planom za područje grada u čijem obuhvatu se nalazi park “Mladen Stojanović” nije predviđena izgradnja na predmetnoj parceli ovakvog objekta, odnosno fontane. Međutim, cijeneći odredbe pomenutog Zakona o uređenju prostora i građenju, postoji mogućnost da se pod određenim uslovima izda građevinska dozvola za fontanu kao privremeni objekat ili privremeno rješenje. Da bi se to desilo neophodno je obezbijediti saglasnost Republičkog zavoda za zaštitu prirodnog i kulturno istorijskog nasljeđa, koju je investitor dužan dostaviti uz zahtjev za izdavanje lokacijskih uslova za fontanu – pojasnili su iz Gradske uprave.

Da bi se u parku “Mladen Stojanović” na pomenutoj lokaciji izgradila fontana kao trajni objekat neophodno je prethodno izmjeniti regulacioni plan i planirati izgradnju takvog objekta.

Gradonačelnik Draško Stanivuković je rekao da će u izgradnju fontane biti uloženo 220.000 KM, te da se radi o donatorskim sredstvima.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

– Grad nije izdvojio nijednu marku iz budžeta grada za ove namjene i sada čekamo na dozvolu resornog ministarstva. Apelujemo na ministarstvo da što prije izda tu dozvolu. Radovi će biti nastavljeni čim se za to stvore uslovi kada su u pitanju vremenske prilike i potrebne dozvole  – rekao je Stanivuković.

Banjalučanin koga smo zatekli u blizini parka “Mladen Stojanović” rekao je da bi izgradnja fontane bila od velikog značaja za sve Banjalučane, da bi probudila nostalgična osjećanja, ali u velikoj mjeri i obogatila grad.

– Sjećam se starih dobrih vremena i ove ljepotice koja je krasila park “Petar Kočić”. Želja mi je da i moja djeca vide kako je Banjaluka nekad izgledala, da se gradi više parkova, a manje zgrada, da našoj Banjaluci vratimo epitet grada zelenila – rekao je on.

Ranije je najavljeno da bi ova ljepotica Banjaluke u parku trebala oživjeti već na proljeće.

Spoj znanja i iskustva

Vrsni stolar sa dugogodišnjim iskustvom, Rajko Vujičić, koji je dio tima za izgradnju čuvene banjalučke fontane, odbio je da odgovori na pitanja novinara na ovu temu.

Ranije je istakao da je ovo veliki izazov koji predstavlja spoj znanja i iskustva, građevine i umjetnosti. Iako je, priča on, bio svjestan da prihvata veliki izazov, kaže da nije mogao ni zamisliti na kakve će prepreke naići na putu oživljavanja čuvene banjalučke fontane.

Objašnjava da je ovaj izazov samo naizgled jednostavan, ali da je proces izrade “prikriven velom mnogih tajni”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu