U izvještaju je naglašeno da Ustav BiH sadrži odredbe koje ograničavaju moć i obezbjeđuju zastupanje interesa dva autonomna entiteta i tri konstitutivna naroda u BiH.
Ovaj sistem, osim što čuva mir i stabilnost među narodima u BiH, štiti bezbjednost BiH i Evrope time što onemogućava koncentraciju potpune moći u rukama bilo koje radikalne stranke, islamističke ili neke druge.
– Budući da Bošnjaci čine većinu stanovništva BiH, neustavna centralizacija države rezultira koncentracijom vlasti u rukama bošnjačkih političkih stranaka, uključujući one sa islamističkom orijentacijom – piše u osmom dijelu izvještaja Vlade Republike Srpske.
Vlada Republike Srpske je ukazala na to da u BiH postoje moćne političke snage koje su naklonjene džihadizmu, kao i da je najveća bošnjačka politička stranka izrazito islamističke orijentacije.
S druge strane, navedeno je da Republika Srpska ima snažne odnose sa evropskim bezbjednosnim agencijama i ostvaruje blisku saradnju sa njima posredstvom Evrodžasta.
U dokumentu se podsjeća da je ovog mjeseca Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske učestvovalo u uspješnoj međunarodnoj akciji posredstvom Evrodžasta, koja je rezultirala razbijanjem velike mreže krijumčara oružja.
– Republika Srpska takođe uživa blisku saradnju sa američkom vojskom i drugim agencijama Sjedinjenih Država u oblasti bezbjednosti, obavještajnog rada, borbe protiv visokotehnološkog kriminala i terorizma – saradnju kakvu nema ni sa jednom drugom velikom silom – istaknuto je u Izvještaju.
U tekstu se dodaje da je američko vojno osoblje već duži niz godina prisutno u Republici Srpskoj i obučava njene policijske snage te učestvuje u zajedničkim vježbama u okviru antiterorističkih inicijativa.
– Pentagon može potvrditi visok nivo saradnje između personala Republike Srpske i SAD na ovim inicijativama. Slično tome, američki obavještajni tim može potvrditi snažnu i kontinuiranu saradnju Republike Srpske i Centralne obavještajne agencije SAD – naglašeno je u dokumentu koji je usvojila Vlada Republike Srpske.
U tekstu je ukazano da je Republika Srpska ostvarila sličan vid saradnje i sa brojnim drugim državama članicama NATO i EU.
Vlada u Izvještaju naglašava da je uprkos ovoj tijesnoj saradnji, administracija predsjednika SAD DŽozefa Bajdena učinila sve što je mogla da Republiku Srpsku predstavi kao protivnika, vodeći krajnje kontraproduktivnu politiku sankcionisanja svakog zvaničnika Republike Srpske koji se usudio da stane u odbranu prava Republike Srpske u okviru ustavnog uređenja BiH i prava građana BiH da upravljaju sopstvenom zemljom.
– Bajdenova administracija takođe je činila sve da Republiku Srpsku isključi iz pristupa ključnim izvorima međunarodnog finansiranja, čime joj je nanesena ozbiljna ekonomska šteta. Uz to, Bajdenova administracija nije prepoznala ključni značaj ustavne strukture BiH – naglašeno je u Izvještaju.
U dokumentu se dodaje da je bivša administracija SAD na neshvatljiv način, usvojila politiku daljeg podrivanja ustavne strukture BiH u korist centralizovanog i sistema u kom vlada većina, u kom bi Srbi i Hrvati bili dodatno marginalizovani, a bošnjačke stranke preuzele svu vlast.
Republika Srpska u Izvještaju izražava nadu da će administracija predsjednika Donalda Trampa odbaciti kontraproduktivne politike Bajdenove administracije u odnosu na BiH i podržati Dejtonski sporazum.
– Republika Srpska takođe izražava nadu da će i druge zemlje prepoznati štetnost i kontraproduktivnost sankcija. Republika Srpska pozdravlja ovu priliku da obnovi partnerski odnos sa SAD, kao i da unaprijedi odnose sa ostalim članicama međunarodne zajednice – ističe se u osmom dijelu Izvještaja Savjetu bezbjednosti UN.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu