Kultura

„Revija arheološkog filma“ u Muzeju Republike Srpske: Istorijski pregled kulture i civilizacije

Muzej Republike Srpske ove godine priređuje 13. „Reviju arheološkog filma“, koja će trajati od 15. do 18. oktobra.

„Revija arheološkog filma“ u Muzeju Republike Srpske: Istorijski pregled kulture i civilizacije
FOTO: DEJAN BOŽIĆ/RAS SRBIJA

Tokom četiri dana, biće prikazano 20 srpskih, njemačkih i italijanskih arheoloških filmova, te jedan kineski, kojim će Revija biti otvorena.

Svi filmovi su Muzeju RS ustupljeni od strane Narodnog muzeja u Beogradu, gdje su bili predstavljeni na 19. Međunarodnoj smotri arheološkog filma u martu ove godine u Beogradu – priča Ana Puvačić Brataševec, organizator i stručni saradnik za komunikacije i promociju Odeljenja za obrazovno – pedagoški rad.

Prvi put ove godine će, prema njenim riječima, „Revija arheološkog filma“, obuhvatiti dodatne programske sadržaje.

– Dan otvaranja „Revije arheološkog filma“ biće posvećen kineskoj baštini. Konfucijev institut Univerziteta u Banjaluci uveličaće otvaranje performansima. Direktor Konfucijevog instituta, Cai Jing, predstaviće misiju rada Instituta i izvesti muzičku numeru na tradicionalnom kineskom instrumentu, gućinu, a učenice banjalučke Gimnazije, izvešće tradicionalni kineski ples – kaže Puvačić Brataševec.

Počasni gost večeri, dodaje ona, biće profesor Ostoja Đukić, koji će predstaviti svoju knjigu „Filosofska misao Kine – Od sinova neba do zmajeva našeg doba“, a tokom dijela programa namijenjenog za pitanja i odgovore, posjetiocima i učesnicima približiće bogatstvo kinseske kulturne baštine.

– „Senzacionalno otkriće u Brazilu – prvi Amerikanci“, njemačke produkcije, donosi najnovija arheološka otkrića u Brazilu. Publika će putem ovog filma otputovati u južnu Ameriku i saznati o materijalnim ostacima do kojih su došli arheolozi, a koji se odnose na prve ljude koji su živjeli na ovom području. „Putovanje kroz prošlost“ – animirani je film čiji su najmlađi polaznici Studija za animaciju Dečjeg kulturnog centra, uradili omnibus film posvećen Beogradskoj mumiji, Trebeništu i Vinči. „Undergrad – potraga se nastavlja“, predstavlja koje su se to kulture i civilizacije smjenjivale na teritoriji Beograda – objašnjava Puvačić Brataševec.

„Od Egipta iz doba faraona do Afrike danas“, italijanski je film koji opisuje kako se prije 3.000 godina, na teritoriji sjeverne Afrike razvijala staroegipatska kultura koja je kroz svoju moć uticala na čitav afrički kontinent. Film predstavlja kratak pregled koliko arheoloških tragova je ostalo od te drevne kulture danas na ovoj teritoriji.

– „Novi osvrt na Nazaret: arheologija i tradicija“ objašnjava kako su arheološki nalazi pokazali da je Nazaret u prvom vijeku bio rijetko naseljen. Pronađeni su stari grobovi, ostaci zidova terase i temelji od tri tornja. Američki arheolog Džejms Strejndž je procijenio da je Nazaret tokom Isusovog razdoblja brojao samo negdje između 480 do 2.000 stanovnika, i primjetio da ga jevrejski izvori ne spominju sve do trećeg vijeka. I Džek Finegen je utvrdio da je Nazaret bio snažan jevrejski grad tokom Rimskog razdoblja. Drugi pak smatraju da Nazaret tada nije ni postojao, jer se ne spominje ni u Starom zavetu ni u Talmudu, i da iskopine ne pokazuju prisustvo vremena Asirije, Vavilonije ili Rimskog carstva – kaže Puvačić Brataševec.

Ovo su, prema njenim riječima, samo neka od aktuelnih ostvarenja, koja će biti prikazana u okviru manifestacije „Revija arheološkog filma“.

Vrijedna filmska ostvarenja

„Revija arheološkog filma“, prema riječima Ane Puvačić Brataševec, biće otvorena ekskluzivnom projekcijom filma „Umjetnost u pećinama provincije Gansu“.

– Ova tradicionalna manifestacija jedinstvena je prilika za posjetioce da pogledaju ekskluzivne dokumentarne filmove iz oblasti arheologije. Riječ je o veoma vrijednim i zanimljivim filmskim ostvarenjima, koja afirmišu Muzej Republike Srpske i njegovu misiju u društvu, kao i o ostvarenjima za koje je, u proteklih 13 godina, banjalučka publika pokazala izuzetno interesovanje – rekla je Puvačić Brataševec.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu