Društvo

Revolucija u onkološkoj medicini Srpske: Prvi put izvedeni složeni zahvati na jetri u UKC RS, pacijenti više neće morati na liječenje u inostranstvo

U dva dana na Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske biće izvedeno šest intervencija na onkološkim pacijentima pa će se tako uraditi transarterijska hemoembolizacija jetre, kao i embolizacija portne vene, prvi put u Srpskoj.

UKC bolnica Banjaluka
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ove zahvate u najvećoj zdravstvenoj ustanovi u Republici Srpskoj izvešće Bojan Jovanić i Mile Čučak, interventni radiolozi Zavoda za kliničku radiologiju UKC RS, uz podršku Davora Mrde, interventnog radiologa iz beogradskog Kliničkog centra “Bežanijska kosa”.

Bojan Jovanić, interventni radiolog, istakao je da su do sada ovi pacijenti bili upućivani u inostranstvo na liječenje, dok sada više neće biti potrebe za tim. Sada radimo novu intervenciju i to se zove embolizacija portne vene. Radi se o velikom krvnom sudu koji dovodi krv u jetru i kod pacijenta koji ima tumor jetre preko 10 centimetara koji je inoperabilan. Zatvorićemo tu venu da bi se drugi dio jetre koji je zdrav uvećao i da bi se mogla sprovesti operacija nakon četiri do šest sedmica – objasnio je Jovanić i dodao da bi na UKC RS u budućnosti trebalo da bude 50 operacija iz ove oblasti.

Pročitajte još

Davor Mrda, interventni radiolog iz beogradskog Kliničkog centra “Bežanijska kosa”, istakao je da se u ustanovi gdje radi obavi oko 79 ovih procedura, a u cijeloj Srbiji oko 250. U ovim procedurama smo UKC RS postavili na ozbiljnu onkološku mapu u Evropi, a sljedećim korakom embolizacijom vene porte uključujući i ablacije koje se ovdje rade doći ćemo do toga da skoro u potpunosti pokrijemo interventnu onkologiju i omogućimo pacijentima adekvatno liječenje, a kolegama hirurzima da omogućimo da mnogo lakše rade velike i teške operacije nego što je to do sada bilo – istakao je Mrda.

Kako je naveo, najveći problem je što se pacijenti jave kada je bolest u poodmaklom stadijumu. Jetra je jako teška za tretman iz prostog razloga što je to laboratorija našeg organizma. Ona je jedan od najvećih odbrambenih sistema koje imamo i kada odbrambeni sistem kao što je jetra posustane, teško možete da pomognete da se vrati na noge. S druge strane, jetra ima dvojnu cirkulaciju i onda je širenje svih tumorskih promjena jako teško spriječiti u smislu da znate pravi put kojim treba da idete – objašnjava Mrda, piše Nezavisne novine.

Vlado Đajić, generalni direktor Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, istakao je da je ponosan što ideja zvana endovaskularna radiologija nije više budućnost, već sadašnjost na UKC RS. Nabavili smo jednu od najboljih angio-sala, potrošni materijal, opremu i sada radimo na onom najbitnijem, a to je edukacija našeg kadra. Ja sam ponosan na naše saradnike, odlični su, a istovremeno jedno veliko hvala doktoru Mrdi koji je došao ovdje ne prvi put, koji će dolaziti da edukuje naše ljekare i da liječi naše pacijente zajedno sa našim ljekarima. To je sve realnost i to je benefit za naše pacijente, za stanovnike Republike Srpske da ne moraju da idu u neke prestižne centre u Evropi i regionu, već da to radimo ovdje u Banjaluci –  rekao je Đajić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu