Kultura

Režiser Mile Savić: Svi smo dužnici hrabrosti Dragana Cigana

Dragan Cigan je u Italiji odlikovan sa dva najveća civilna ordena, ulica u kojoj je poginuo nosi njegovo ime, njegovoj porodici obezbijedili su krov nad glavom i stipendije za djecu. Zar treba više motiva za snimanje filma o njemu, kaže Mile Savić.

Režiser Mile Savić: Svi smo dužnici hrabrosti Dragana Cigana
FOTO: BORISLAV ZDRINJA/ZIPAHOT

Režiser dokumentarnih filmova nakon filma „Spomenko na vječnoj straži“, koji se bavio tragičnom sudbinom 15-godišnjeg dječaka Spomenka Gostića, koji je poginuo na ozrenskom ratištu, odlučio se da njegov novi dokumentarni film bavi podvigom Dragana Cigana iz Čelinca, koji je 2007 godine smrtno stradao u Italiji spasavajući živote dvoje djece, koja su se utapala u talasima u mjestu Lido di Jezolo.

Savić u razgovoru za Srpskainfo kaže da je njegov motiv veoma jednostavan i da se krije u samom podvigu Cigana.

-Motiv je bio Draganov nesebični čin kada je kao loš plivač, a veliki Čovjek ušao u borbu sa talasima da pomogne djeci koja su se gušila, i ako je na licu mjesta bilo puno drugih ljudi. Dragan je u Italiji odlikovan sa dva najveća civilna ordena, ulica u kojoj je poginuo nosi njegovo ime, njegovoj porodici obezbijedili su krov nad glavom i stipendije za djecu. Dragan je vitez svoga vremena. Zar treba više motiva kaže Savić i dodaje da je motiv herojskog čina u modernom vremenu za njega tema koja zavređuje mnogo više pažnje, nego što joj se poklanja.

-Već duže vrijeme radim na temama koje se razlikuju od današnjih svakodnevnih i ukazujem na po meni heroje našeg vremena, a koji će biti zaboravljeni ako mi ne snimimo ili napišemo nešto o njima. Isto tako ovim dokumentarcima koje prevodimo na strane jezike upoznajemo svijet kakvi smo kao narod. Pokušavam dokumentarcima da promjenim stereotip koji vlada u nekim zemljama o našem narodu – kaže režiser.

Foto: Borislav Zdrinja/ZIPAHOT
Foto: Borislav Zdrinja/ZIPAHOT

Savić kaže da  je od incijalne ideje proteklo dvije godine koliko mu je trebalo da okupi sve aktere koje je želio uključiti u film.

-Od ideje do realizacije prošlo je više od dvije godine. Nije bilo jednostavno sve sklopiti u cjelinu od koje treba da nastane zanimljiv dokumentarni film. Za to vrijeme sam pronašao Draganovu porodicu, djecu koju je spasao, njegove drugove, kumove i komšije. Svi oni će se pojaviti u filmu kako bi što  bolje opisali i stvorili gledaocima sliku kakav je Dragan bio. Draganova supruga i kćerke Milica i Marijana su veoma skromne. Nije im bilo lako govoriti o ocu koga su izgubile dok su bile veoma male. Shvatile su značaj snimanja filma o Draganu i zato su pristale da učestvuju u snimanju filma – kaže Savić dodajući da snimanje ide po planu.

-Snimanje je u toku  i ide po planu. Milica je otišla na kratak put pa čekamo da se vrati da nastavimo. Snimamo na mnogim lokacijama u Banja Luci, Branešcima i u Italiji.  Uskoro putujemo u Lido di Jesolo na mjesto gdje je Dragan poginuo i gdje će se prvi put sastati djeca koju je Dragan spasao i njegove kćerke. Film se snima na srpskom i italijanskom jeziku i sigurno je do sada najveći izazov, kako za mene tako i za ekipe koje učestvuje u snimanju. Plan je da se do proljeća završimo snimanje pa do ljeta idemo u montažu. Nakon toga počeće projekcije po festivalima i gradovima – kaže Savić.

Savić kaže da kao društvo i narod nažalost bolje gajimo kulturu zaborava nego kulturu sjećanja.

-Moramo biti svjesni da je veoma bitno zabilježiti događaje i ličnosti iz našeg naroda. Dokumentaristi su osobe koje bilježe ljude i događaje u vremenu u kojem žive. Kultura nisu samo institucije, zgrade, i nešto što čitamo ili gledamo iz prošlosti. Kultura je živa materija i treba je stalno stvarati, kao i kulturu sjećanja. Smatram da dokumentarni film ima veći značajniji od igranog zbog same istinitosti priče kojom se bavi, dok se u igranom filmu može snimati bilo šta što se izmisli i napiše. Mislim da se zbog toga dokumentarizmu sada okreću i vraćaju i mnogi slavni režiseri i glumci kao što su Morgan Freeman, Oliver Stoun i drugi-jasan je Savić dodajući da ovu ideju pomaže osnivanje “Filmskog dokumentаrnog centra” iza koga sam  stao u društvu nekoliko režisera koji se takođe bave dokumentranim filmom.

“Filmski dokumentarni centar” je i nastao kao potreba domaćih autora da kroz centar stvaraju. Da ostavljaju radove za istoriju koja će se sa vremenske distance izučavati kroz istinite dokaze i sagovornike koji se kroz film bilježe. Dokumentaristi su savremeni stvaraoci kao što je na primjer nekada bio Filip Višnjić koji je kroz svoje pjesme pričao priče o osobama i događajima a koje zahvaljujući njemu i drugim pjesnicima iz prošlosti imamo priliku da slušamo i učimao danas – kaže Savić.

FOTO: Srna
FOTO: Srna

Sačuvati sjećanje na Spomenka

Prethodni dokumentrac ovog režisera „Spomenko na vječnoj straži“ bavio se takođe sudbinom pojedininca ili bolje rečeno heroja u jednom tragičnom vremenu.

Bio bih srećniji da sam o Spomenku sada snimao reportažu kao ljubitelju konja i uspješnom mladom čovjeku. Na žalost sudbina je drugačije htjela. Film je postigao svoj cilj, a to je da se lik i djelo jednog hrabrog, inteligentnog, veselog dječaka koji koji je u svijesti bio daleko ispred svojih vršnjaka i mnogih starijih u to vrijeme, ne zaboravi.  Film je prikazan preko 40 puta širom Republike Srpske, Srbije, Evrope i Ruske federacije. Prikazan je ne nekoliko Međunarodnih festivala i samim time doprio je do puno ljudi u svijetu i kod nas. Sve projekcije su bile besplatne i dobro posjećene. Ja kao autor sam zadovoljan promocijim filma. Rezultat filma je ulica Spomenka Gostića u Višegradu, obnovljen Spomenik na grobnom mjestu, popravljen put do groblja, ulična trka sa više stotina djece i druge stvari. Trenutno radim na knjizi o Spomenku i životu na Ozrenu prije rata i za vrijeme rata. Pripremamo i spomenik u prirodnoj veličini koji će biti postavljen u blizini manastira “Sveti Nikola” na Ozrenu. Spomenik će biti prilagođen temi i pričaće posjetiocima jednu priču o Spomenku i Ozrenu. Autor spomenika je vće napravio idejno rješenje. Spomenik će se jednim dijelom finansirati od knjige a jednim djelo nadam se od institucija zaduženih za tu oblast.

Gest koji se ne smije zaboraviti

Film o Draganu je pomoglo Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, te opština Čelinac.

-Odlučili smo da novčano pomognemo snimanje filma o Draganovom herojskom činu. Kreatorima filma pomogli smo sa 10.000 KM i to smo realizovali preko predstavništva Republike Srpske u Njemačkoj. Planiramo da, nakon što se završi snimanje i montaža, dokumentarac o Draganu Ciganu promovišemo u saradnji sa predstavništvima iz RS, jer želimo da se svuda u svijetu čuje za humani i hrabri gest ovog čovjeka – kaže Zlatan Klokić, ministar za Ekonomske odnose i regionalanu saradnju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu