Društvo

RIJEKA KOJA TEČE UZVODNO Prirodni fenomen kod Čapljine (VIDEO)

Rijeka Krupa izvire iz Deranskog jezera u Hutovom blatu, odakle teče prema jugozapadu do svog ušća u Neretvu, kod sela Dračevo (Čapljina).

RIJEKA KOJA TEČE UZVODNO Prirodni fenomen kod Čapljine (VIDEO)
FOTO: TERRA PHOTOGENICA/YOUTUBE

Sliv rijeke velik je 74 km² i proteže se preko močvare Hutovo blato, u kojem je Krupa glavni vodotok koji sistemom podzemnih kanala daje, a svojim nadzemnim tokom i odvodi vode Gornjeg blata i Svitavskog jezera u rijeku Neretvu. Duga je 9 kilometara.

Krupa koja iako kratka, prosječno je duboka 5 metara, te nije samo po tome neobična, već i po tome što (ponekad) teče prema izvoru, to se dešava kada se poveća vodostaj Neretve, pa ona potisne Krupu prema Deranskom jezeru.

U originalnom tekstu Srpskainfo je prenijela sa Avaza da je rijeka Krupa neponovljiv prirodni fenomen, a po svom neobičnom toku jedinstvena rijeka u svijetu. Ta tvrdnja, međutim, nije tačna, što je raskrinkavanje.ba ocijenilo kao “Prenošenje lažnih vijesti”. Zbog toga je prvobitna tvrdnja uklonjena.

Naime, Rijeka Krupa nije jedina rijeka u svijetu koja nekad teče uzvodno. Kako objašnjava raskrinkavanje.ba, brojni izvori na internetu (1,234) navode primjer rijeke Tonle Sap, u Kambodži, koja dva puta godišnje mijenja smjer toka. O tome je moguće pronaći informacije i na našem govornom području (123). Riječ je o rijeci koja izvire iz istoimenog jezera i pritoka je rijeke Mekong.

Mediji su 2012. godine pisali da je uragan Isaac “vratio rijeku Misissipi unazad”. Kako navodi BBC, olujni talas prije uragana Isaac natjerao je rijeku da teče unazad 24 sata. Kako navodi ovaj medij, promjena smjera toka rijeke viđena je i ranije, posebno tokom uragana Katrina 2005, a isti efekat izazvao je i zemljotres u blizini rasjeda New Madrid u Misuriju 1812. godine.

Promjenu smjera kretanja rijeke može izazvati i plimni talas, kao u slučaju rijeka Hudson i Saint John River (1,2).

Shodno navedenom, jasno je da rijeka Krupa nije jedina rijeka na svijetu koja nekad mijenja smjer toka. Tonle Sap je rijeka koja od ušća ka izvoru teče redovno sezonski, a pored toga, postoji i značajan broj drugih rijeka koje smjer mijenjaju povremeno, usljed različitih faktora.

U članku portala Naučna Rusija iz 2014. godine pobrojano je nekoliko primjera obrnutog toka rijeka u Rusiji, a neke od njih su u evropskom dijelu ove zemlje. Tako se navodi primjer rijeke Volhov, koja izvire iz Iljmenskog jezera, a uliva se u jezero Ladoga. Kako je nagib tla mali, ako u donjem toku dođe do bujica uzrokovanih kišom i otopljavanja leda u proljeće, to blokira tok rijeke i ona teče u suprotnom smjeru. U istom članku navodi se i primjer rijeke Suhone, pritoke Sjeverne Dvine, koja izvire iz Kubenskog jezera, a čiji tok u proljeće blokiraju pritoke Vologda i Lezha, pa Suhona počinje da teče nazad do jezera.

Informacije da ove i neke druge ruske rijeke u Evropi ponekad teku u suprotnom smjeru nalaze se i na sljedećim linkovima (1,2,3,4). 

Rijeke koje ponekad teku uzvodno moguće je pronaći i u regionu. Na internetu je dostupno nekoliko izvora koji navode da granična rijeka između Crne Gore i Albanije ponekad teče u suprotnom smjeru. Na YouTube kanalu Duklja Zeta – Crna Gora objavljen je isječak emisije “Da li znate”, emitovane na TV Crne Gore, u kome se navodi da rijeka Bojana ponekad teče uzvodno, zaključuje analizu raskrinkavanje.ba.

Rijeka Krupa nije jedinstvena ni po tome što ističe iz jezera. I neke od nabrojanih rijeka, s osobinom da nekad teku uzvodno, zapravo ističu iz jezera. Takve su rijeke Tonle Sap, Volhov, Suhova i Bojana. Ovo su samo neki od primjera.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije