Društvo

Riješeni imovinski odnosi sa Željeznicama Srbije: Bijeljina dobija novu autobusku stanicu

Prenos vlasništva pruge Šid – Bijeljina, koja u dužini od 18,5 kilometara ide kroz Republiku Srpsku, sa Željeznica Srbije na Željeznice Srpske, okončan je međudržavnim sporazumom, a ono što slijedi na tom mjestu jeste izgradnja autobuske stanice.

Riješeni imovinski odnosi sa Željeznicama Srbije: Bijeljina dobija novu autobusku stanicu
FOTO: S. R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Dva i po hektara zemljišta na mjestu nekadašnje željezničke stanice u Bijeljini,  Vlada Srpske ustupila je Gradu Bijeljina, pa će odmah nakon uknjižbe početi izgradnja nove autobuske stanice, čime bi se rasteretio saobraćaj u centru.

Regulacioni plan donesen je još prije četiri godine, urađena je eksproprijacija privatne imovina, pa sada konačno postoje svi uslovi za realizaciju ovog projekta.

Vlasništvo nad prostorom površine 28.695 kvadratnih metara u Sremskoj ulici, Vlada Srpske bezuslovno i bez naknade prenjela je na Grad Bijeljinu. Nepokretnosti će se namjenski koristiti u skladu sa ugovorom koji će zaključiti Ministarstvo finansija i Grad Bijeljina, pojašnjeno je u Pravobranilaštvu RS.

Sadržaj tog ugovora nisu željeli  kometarisati, ali su naglasili da će se detalji ugovora definisati u roku od 60 dana do kada bi ugovor trebalo da bude i zaključen.

Odlukom Vlade Srpske definisana je izgradnja autobuske stanice u roku od pet godina. O ovom projektu Gradska uprava priča već deceniju, ali nije se krenulo dalje od idejnog rješenja.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

Pre dvije godine eksproprisano je šest stanova, izmješteno skladište, a preostalo je još da se otkupi jedan ugostiteljski objekat čime će u potpunosti biti riješeni imovinski odnosi, podsjeća predsjednik Skupštine grada Bijeljina Slaviša Marković.

Pored deset dunuma koje će se koristiti za potrebe nove autobuske, dobili bi još deset dunuma, prostor nekadašnjeg “malog buvljaka”, u povrat. Tu bismo izgradili malu autobusku stanicu za potrebe gradskog prevoza, tako da bi kompletan gradski i međugradski saobraćaj izmjestili na lokaciju na periferiju – kaže Marković.

Gradskog prevoza u Bijeljini, za sada nema. Na mjestu postojeće autobuske stanice u centru grada, na površini od 3.000 kvadratnih metara, koja je u vlasništvu privatnog preduzeća ”Semberija transport”, planirana je izgradnja javne garaže.

U Gradskoj upravi tvrde da je sve spremno za realizaciju ovih projekata.

Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija
Foto: S. R. Mrkonjić/RAS Srbija

Sa druge strane, direktor AD “Semberija transport” Bijeljina Pantelija Mitrović upozorava da nikakav dogovor još nije postignut.

– Na svoju štetu i na štetu mojih zaposlenih neću ići. A ako Grad namjerava da napravi drugu autobusku stanicu, neka gradi. Bijeljina ne bila jedini grad sa dvije autobuske stanice – kaže Mitrović.

Autobuska stanica je već četiri decenije u centru grada. Većina građana smatra da bi njeno izmještanje na periferiju rasteretilo saobraćaj.

– Bilo bi manje gužve, a i ekološki bi bilo čistije kada autobusi ne bi išli kroz centar – kaže Brano Pantić .

Prvo projekat, pa cijena

Koliko će koštati izgradnja nove autobuske stanice i javne garaže biće poznato tek kada bude urađen glavni idejni projekat.

U budžetu za iduću godinu, više od tri miliona maraka planirano je za infrastrukturu, pa bi se iz ovih sredstava finansirali i projekti predviđeni strategijom razvoja grada.

Gradska uprava već najavljuje i izgradnju modernog trga, zatvaranje saobraćaja u centru i asfaltiranje svih ulica u gradskom jezgru.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije