U četvrtak ističe rok koji je Savjet ministara BiH dao Ministarstvu finansija i trezora BiH, na čijem čelu se nalazi Srđan Amidžić, da pripremi prijedlog rješenja za izvršenje isplate potraživanja, uključujući glavni dug, kamate i troškove arbitražnog postupka slovenačkoj kompaniji “Viadukt”.
U Pravobranilaštvu BiH kažu da njihovi dalji pravni koraci zavise od postupanja Savjeta ministara.
Naime, odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da slovenačkoj firmi “Viadukt” isplati 110 miliona KM odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu.
– Čekamo odluku Savjeta ministara, rok ističe u četvrtak, nadam se da će ta odluka biti spremna, na dnevnom redu i u konačnici usvojena – izjavila je za Srpskainfo Magdalena Papić, pravobraniteljica BiH.
Ona nije željela govoriti o detaljima dopisa upućenog Tužilaštvu BiH „obzirom da postupak traje“.
– Mi radimo ono što je u našoj nadležnosti, a i svi ostali bi trebali da rade ono što je u njihovoj nadležnosti – istakla je ona.
Dodala je da „čekaju korake onih prema kojima je to usmjereno“.
U oktobru prošle godine pravni zastupnici slovenačkog preduzeća „Viadukt“ Tužilaštvu BiH dostavili su Informaciju o izvršenom krivičnom djelu, a kao osumnjičeni navedeni su članovi Predsjedništva i Savjeta ministara BiH.
– Svojim postupanjem/nepostupanjem, nisu omogućili usvajanje Prijedloga za rješavanje konkretne pravne problematike u vezi s izvršenjem presude ISCID Tribunala u postupku „Viadukt“ Portorož, Vladimir Zevnik i Boris Goljevšček, protiv BiH od 18. aprila 2022. godine, čiji je podnosilac bilo Pravobranilaštvo BiH – navodi se u Informaciji.
Dodaje se da nije omogućeno usvajanje prijedloga preduzimanja konkretnih narednih koraka koje Savjet ministara BiH treba preduzeti kako bi se umanjile štetne posljedice na budžet institucija BiH kako bi na odgovoran način izvršilo svoje obaveze u predmetu. Kako je pojašnjeno nisu ni nakon neuspjela dva kruga glasanja nastavili da preduzimaju aktivnosti u cilju iznalaženja problema i usvajanja opisanog prijedloga Pravobranilaštva BiH, uslijed čega BiH i dalje neizvršava međunarodne obaveze i krši odredbe usvojenih međunarodnih konvencija.
– Članovi Predsjedništva BiH, iako su upoznati sa konkretnim činjeničnim opisom predmeta i svim štetnim posljedicama koje nastupaju po interese Bosne i Hercegovine iz dana u dan, nisu preduzeli bilo kakve aktivnosti u cilju sprečavanja i umanjenja opisanih štetnih posljedica – navodi se u Informaciji.
Na taj način su navodno počinili kvalifikovani oblik krivičnog djela nesavjestan rad u službi, te krivično djelo udruživanja radi vršenja krivičnih djela, propisane Krivičnim zakonom BiH.
– Mi smo podnijeli Informaciju, smatrajući da je nelogično da organi prave toliku štetu budžetu i ustupili Tužilaštvu BiH da istražuje – izjavio je pravni zastupnik slovenačkog preduzeća „Viadukt“ Predrag Baroš.
Ugovor o dodjeli koncesije sa „HES Vrbas“, koje je u vlasništvu „Viadukta“ potpisan je 2004. godine, a njime je bila planirana izgradnja HE „Krupa“ i HE „Banjaluka-Niska“. Međutim, ugovor je raskinut nakon što je Vlada dodijelila koncesiju za izgradnju HE „Bočac 2“ koja je onemogućila izgradnju HE „Krupa“. Na čelu Vlade RS u tom trenutku je bio Milorad Dodik.
Bivši pravobranilac BiH Mlađen Mandić rekao je da je tužba stigla 2016. godine, kada je on bio pravobranilac BiH, i upozoravao da će ovaj slučaj biti izgubljen.
– Slovenci su bili zainteresovani da se plati milion evra i da povuku tužbu i to bi se završilo. Međutim, ni to nije odobrila Vlada koju je tada vodila Željka Cvijanović – naglasio je Mandić.
Nakon toga, 2017. godine je sklopljen Ugovor između Savjeta ministara BiH na čelu sa Zoranom Tegeltijom i Vlade Republike Srpske koju je u tom trenutku vodila Željka Cvijanović po kojem Srpska preuzima obaveze plaćanja.
Konačnom odlukom Arbitražnog vijeća u Vašingtonu, BiH je obavezana da “Viaduktu” isplati odštetu zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu, a koji sa 1. martom iznosi 110 miliona KM.

– Očekivano rješenje bi uključivalo način plaćanja glavnog duga s kamatama i troškovima ovog arbitražnog postupka tužitelju koji je od BiH zatražio izmirenje obaveza od 55.841.498,99 evra (109.216.479 KM) koji se odnosi na obračun glavnog duga s kamatama na dan 1. mart 2025.godine. Dodatno, tužilac traži i plaćanje 487.457,49 evra (953.383,98 KM) na ime troškova izvršnih postupaka koje je pokrenuo – saopšteno je ranije iz Savjeta ministara BiH.
Dodaje se da Savjet ministara BiH izmirenjem višemilionske obaveze želi zaustaviti dalji obračun kamata koje na dnevnoj osnovi iznose 9.000 evra, te izvršne postupke tužilaca pokrenute u BiH (u Mostaru, Banjaluci, Brčkom i Sarajevu) i inostranstvu (Luksemburg i Belgija), koji idu u pravcu da ugroze imovinu Centralne banke BiH, prihode Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) iz EUROCONTROL, kao i budžetska sredstava institucija BiH.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu