Svijet

Rumunija glasa: Pet favorita za predsjednika nakon izbora obilježenih skandalom i zabranom ekstremne desnice

Rumuni danas izlaze na birališta u prvom krugu predsjedničkih izbora, dok se drugi krug očekuje 18. maja.

Rumunija glasa: Pet favorita za predsjednika nakon izbora obilježenih skandalom i zabranom ekstremne desnice
FOTO: ROBERT GHEMENT/EPA

Prvi krug predsjedničkih izbora u Rumuniji u novembru prošle godine dobio je Kalin Đorđesku, krajnje desni, antievropski i prorusko orijentisan nezavisni kandidat, koji je neočekivano skočio sa manje od 5 odsto podrške na 23 odsto i završio daleko ispred oba favorita pred glasanje.

Deklasifikovana obavještajna dokumenta otkrila su potencijalne tragove ruske operacije uticaja, uključujući više od 85.000 sajber-napada na izborni računar i 25.000 prethodno neaktivnih TikTok naloga koji su masovno širili poruke u korist Đorđeskua.

Dokumenta ukazuju i na to da su influenseri na društvenim mrežama bili plaćani preko posrednika da dijele video-snimke koji promovišu Đorđeskua, iako je on prijavio nula troškova za kampanju.

Takođe, neki od njegovih saradnika iz kampanje navodno su povezani sa organizovanim kriminalom i neofašističkim grupama.

Izbori su poništeni dvije nedjelje kasnije, a u februaru je bivši naučnik za zemljište stavljen pod istragu po šest tačaka, uključujući lažno prijavljivanje finansija kampanje, nelegalnu upotrebu digitalne tehnologije i promovisanje fašističkih grupa. On negira bilo kakvu krivicu.

U martu je najviši sud u Rumuniji potvrdio odluku o zabrani Đorđeskuovog učešća na ponovljenim izborima u maju, ostavljajući krajnjoj desnici, koja drži više od trećine mjesta u parlamentu, samo nekoliko dana da pronađe novog predsjedničkog kandidata.

Za predsjedničku funkciju, koja uključuje nadzor nad spoljnom politikom i vojnim budžetom, kandidovalo se 11 osoba, ali se šanse daju petorici.

Glavni kandidati:

Đorđe Simion (George Simion)

Vođa radikalno desne Alijanse za ujedinjenje Rumuna (AUR), 38 godina, vodi u anketama. Protivi se vojnoj pomoći Ukrajini, kritikuje rukovodstvo EU, a podržava Donalda Trampa. Zalaže se za vraćanje rumunskih granica iz 1940. godine, što uključuje teritorije današnje Bugarske, Moldavije i Ukrajine — zbog toga mu je zabranjen ulazak u Moldaviju i Ukrajinu.

Krin Antonesku (Crin Antonescu)

Bivši lider Liberalne partije, 65 godina, političku karijeru započeo 1992. godine, a iz politike se povukao prije 10 godina. Podržavaju ga Socijaldemokrate (PSD), Liberali i stranka mađarske manjine, sve članice proevropske koalicije. Kratko je bio vršilac dužnosti predsjednika 2012. godine.

Nikušor Dan (Nicuşor Dan)

Gradonačelnik Bukurešta u dva mandata, 55 godina, kandidat centra koji se zalaže za borbu protiv korupcije i smanjenje birokratije. Bivši matematičar školovan u Francuskoj, kritikovan zbog veza sa biznismenom Mihajem Paunom koji je javno hvalio Putina.

Pročitajte još

Viktor Ponta (Victor Ponta)

Bivši premijer levice, 52 godine, sada sa ultranacionalističkim stavovima. Sa premijerske funkcije se povukao 2015. nakon požara u noćnom klubu i istrage Laure Koveši. Tvrdio je da je 2014. godine otvorio branu Đerdapska klisura kako bi spriječio poplavu Beograda, čime je, kako kaže, zaslužio srpsko državljanstvo.

Elena Laskoni (Elena Lasconi)

Gradonačelnica Kampulunga, 52 godine. Bila druga na poništenim izborima u decembru. Njena stranka USR je kasnije povukla podršku i okrenula se Nikušoru Danu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu