Hronika

"Rupe" u zakonu: Ako vas neko proganja u Federaciji BiH, to možete prijaviti samo MUP Srpske

Ako biste htjeli prijaviti da vas nepoznata osoba uhodi, a nalazite se recimo u Jelahu, morali biste otići u Doboj i pozvati policiju koja bi sankcionisala osumnjičeno lice.

policija republike srpske , ilustracija za hapšenje
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Razlog tome je razlika u zakonima FBiH i Republike Srpske, na šta je nedavno skrenuo pažnju Damir Nikšić, poslanik u Federalnom parlamentu. Naime, Krivični zakon FBiH proganjanje, nametljivo ponašanje ili uhođenje ne prepoznaje kao krivično djelo ako to čini osoba koju ne poznajete.

Nedostatak boljeg definisanja krivičnog djela prikazao je zakonsku ”rupu” u Krivičnom zakonu FBiH.

U članu 183. koji govori o Ugrožavanju sigurnosti govori se o ozbiljnoj prijetnji, a u stavu 3. definiše se uhođenje.

Pročitajte još

Međutim, tu je bitna razlika koja je otvorila ”rupu”, a problem je definicija počinioca koja u tumačenju ovog stava ističe osobu koju žrtva mora poznavati.

-Ko prikradanjem, učestalim praćenjem ili uznemiravanjem na drugi način ugrožava sigurnost bračnog partnera, osobe s kojom živi u izvanbračnoj zajednici, roditelja svog djeteta ili druge osobe s kojom održava ili je održavao bliske veze, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora do jedne godine- navodi se u KZ-u.

To znači da ako neovlašteno pratite neko osobu, pokušavate da joj se približite mimo njene volje, pokušavate da uspostavite kontakt direktno s njom ili preko posrednika, nećete krivično odgovarati osim ako ste sa tom osobom bili u bliskom kontaktu, piše ATV.

Ako poznajete tu osobu, tek tada možete krivično odgovarati.

Sa druge strane u Krivičnom zakoniku Republike Srpske definisano je krivično djelo ”Proganjanje” u kojem ne postoji određenje odnosa osumnjičenog i žrtve što omogućava organima reda da sankcionišu krivično djelo.

”Ko uporno i kroz duže vrijeme prati ili uhodi drugo lice ili s njim direktno ili preko trećeg lica nastoji uspostaviti ili uspostavlja neželjeni kontakt ili na drugi način kod tog lica izaziva promjene životnih navika, tjeskobu ili strah za vlastitu sigurnost ili sigurnost njemu bliskih lica, kazniće se novčanom kaznom ili kaznom zatvora od dvije godine”.

Za osobe koje žrtva poznaje, a počine krivično djelo ”Proganjanje” razlika je samo u kazni koja je veća.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu