Društvo

S OBJE STRANE DRINE Šta donosi Povelja o srpskom kulturnom prostoru

Povelja  o srpskom kulturnom prostoru, koju su juče u Sremskim Karlovcima potpisali ministar prosvjete i kulture RS Natalija Trivić i ministar kulture i informisanja Srbije Vladan Vukosavljević, važan je strateški dokument koji definiše smjernice za jedinstvenu kulturno-prosvjetnu politiku srpskog naroda, ističu iz resornog ministarstva u Vladi RS.

S OBJE STRANE DRINE Šta donosi Povelja o srpskom kulturnom prostoru
FOTO: PROFIMEDIA

Kako navode, povelja iskazuje zajedničke težnje kulturnih činilaca u Republici Srpskoj i Republici Srbiji za usaglašavanje aktivnosti i mjera od strateškog interesa za srpsku kulturu i za njeno međusobno povezivanje i predstavljanje u svijetu.

Očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta je naš primarni zadatak. Povelja povezuje sve Srbe u njihovom kulturološkom djelovanju, gdje god se nalazili, jer granice kulturnog prostora nije moguće svesti u granice jednog političkog, odnosno državnog prostora. Srpska kultura je jedinstvena na svakom prostoru na kojem srpski narod živi u okviru ili izvan granica njegovih državnih tvorevina – ocijenila je ministarka Trivić.

Posebna pažnja biće posvećena uspostavljanju sistemske brige o srpskom jeziku i ćiriličkom pismu, te podrške programima nastave srpskog jezika, istorije i kulture. Ćirilicu kao srpsko kulturno dobro treba sistemski osnažiti u javnoj upotrebi, ističu iz Ministarstva prosvjete i kulture RS.

Foto: Vlada RS
Foto: Vlada RS

Prilikom potpisivanja ovog važnog dokumenta, ministar Vukosavljević je ocijenio da povelja predstavlja izraz svijesti o međusobnoj upućenosti i izraz spremnosti da se zajedno djeluje na temeljnom području koje čini jedan narod, a to je kultura.

-Kad nismo imali slobodu i državu, održale su nas vrijednosti i figure našeg nasljeđa. Ko zna ko je i odakle je, spremniji stupa u šire integracije, zna bolje čemu treba da teži – rekao je Vukosavljević.

Zajedničko opredjeljenje je rad na očuvanju materijalnog i nematerijalnog kulturnog nasljeđa, posebno srpskog jezika i ćiriličnog pisma, ali i razvoj savremenog stvaralaštva, što podrazumijeva uspostavljanje tješnje saradnje na srpskom kulturnom prostoru, a koja nikako ne isključuju saradnju sa kulturama drugih naroda.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu