Istraživanja su ukazala na bitnu ulogu životinja u liječenju mnogih oboljenja, poput kardiovaskularnih bolesti, raka, autizma i demencije.
Terapija sa životinjama često se koristi u tretmanima mentalnog zdravlja poput depresije, ankcioznosti, PTSP i drugih stanja.
Neuropsiholog Barbara Koltuska-Haskin pojasnila je za Psiholodži Tudej da je željela otkriti postoje li istraživanja o uticaju ljubimaca na ljudski mozak, a zanimljivi rezultati su je posebno iznenadili.
Prema njima ispitivana je povezanost dugotrajnog vlasništva nad ljubimcima i kognitivnim sposobnostima kod starijih osoba. Učesnici su bili stariji od 65 godina i podijeljeni u tri grupe: one koji imaju ljubimce više od pet godina, manje od pet godina i one bez ljubimaca. Rezultati su pokazali da je vlasništvo nad kućnim ljubimcima povezano s većim nivoom kognicije, odnosno bolje brzine obrade informacija, usmjerenosti pažnje i pamćenja.
Takođe, ispitivano je i djelovanje pasa i mačaka na pojavu demencije kod starijih osoba. Rezultati su pokazali da su psi zaštitno djelovali na osobe koje se bore sa demencijom, posebno na one koji su redovno vježbali i nisu bili socijalno izolovani.
Mačke se nisu pokazale kao da imaju zaštitna djelovanja na osobe koje imaju problema sa demencijom. Prema svemu, ljubimci pozitivno utiču na zdravlje tijela i mozga, prenosi Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu