Svijet

SADA JE SITUACIJA DRAMATIČNA Prije 22 godine ova zemlja legalizovala je heroin i kokain

Portugalija je vodeća u svijetu u dekriminalizaciji droga: još 2001. godine legalizovali su upotrebu svih droga, ne samo marihuane, već i kokaina i heroina.

Droga, zavisnost
FOTO: STRINGER/EPA

Oni su uzor drugima, i dalje su uvjereni da je ta politika bila ispravna, ali droga je postala toliko vidljiva na ulici da su sve jači glasovi za uvođenje restrikcija.

– Odnedavno je u Portugaliji zabranjeno pušiti cigarete u blizini škola i bolnica. Zabranjeno je reklamiranje sladoleda i bombona. Međutim, ljudima je dozvoljeno da otvoreno ubrizgavaju drogu. Mi smo to normalizovali – kritikuje gradonačelnik Porto Rui Moreira.

Za porast kriminala policija krivi porast broja korisnika narkotika

Gradonačelnik portugalskog lučkog grada je među onima koji pozivaju na reviziju hvaljenog modela dekriminalizacije. Ili čak i ako se upotreba droge na javnim mjestima počne kontrolisati i ograničavati jer su im ulice zakrčene odbačenim špricevima, svuda leže drogirani ljudi kojima pomažu humanitarne organizacije. Broj narkomana je porastao, ali je i dalje manji nego bi gdje drugo u Evropi. Za porast kriminala policija krivi porast broja korisnika narkotika.

Policija je pojačala patrole u ​​dijelovima Porta gdje se nalazi dosta narkomana, ali su na pojedinim mjestima organizovani i ulični čuvari jer stanovnici za porast krađa i pljački krive narkomane.

Država finansira centre za upotrebu droga u kojima zavisnici dobijaju i medicinsku pomoć. Dijelovi grada puni su zavisnika: kombi neprofitne organizacije SAOM, koju finansira država, dijeli im vodu, metadon, lijekove, špriceve ​​i druge potrepštine, kondome i higijenske uloške.

Pandemija kovid-19 mnoge je gurnula preko ivice i podstakla povećanje upotrebe droga širom svijeta. Proizvodnja kokaina raste, policija najavljuje zapljenjivanje amfetamina i metamfetamina.

Samo u SAD, broj smrtnih slučajeva od predoziranja u posljednje dvije godine premašio je 100.000 godišnje. To je duplo više nego 2015. godišine. Zatvori su pretrpani osuđenicima za drogu. Mnogi traže rješenje na primjeru Portugala. Ta zemlja je 2001. godine dekriminalizovala konzumaciju svih droga i kupovinu i posjedovanje desetodnevnih zaliha.

Policija bi trebalo da registruje one za koje utvrdi da zloupotrebljavaju drogu i uputi ih na “komisiju za odvraćanje”, a zatim na liječenje. Međutim, na liječenje treba čekati godinu dana. Problem je što je zbog ekonomske krize Portugal u međuvremenu bio primoran da smanji iznos koji se izdvaja za liječenje. Broj zainteresovanih opada, pristanak je dobrovoljan, piše Vašington post.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu