Podaci su procurili putem neprofitne grupe “Distributed Denial of Secrets”, a poruke pokrivaju period do 4. maja.
Iako su mnoge bile fragmentarne, potvrđeno je da su brojevi u više slučajeva tačno povezani s identitetima zvaničnika.
Neke poruke odnosile su se na putovanja visokih američkih zvaničnika, uključujući logistiku posjete Vatikanu i Jordanu.
Iako Rojters nije pronašao povjerljive sadržaje ni poruke samog Volca, stručnjaci upozoravaju da i sama struktura, poput informacija o tome ko s kim komunicira i kada, predstavlja ozbiljan kontraobaveštajni rizik.
– I bez sadržaja, ovo je pristup najvišeg nivoa u obavještajnom smislu – izjavio je bivši sajber stručnjak NSA, Džejk Vilijams.
“TeleMessage”, aplikacija koja omogućava arhiviranje komunikacija u skladu s američkim pravilima, suspendovana je 5. maja.
Kompanija “Smarsh” iz Portlanda, koja je vlasnik servisa, nije komentarisala incident.
Bilješka iz Bijele kuće potvrđuje da su “svjesni sajber incidenta”, ali ne navodi da li je administracija koristila aplikaciju.
Nakon hakerskog napada, američka agencija za sajber bezbjednost “CISA” preporučila je svim korisnicima da prestanu sa upotrebom “TeleMessage”, osim ako ne dobiju konkretna uputstva za bezbjednu upotrebu.
Volc je ranije bio u centru pažnje kada je greškom dodao novinara u Signal grupu u kojoj su se diskutovali vazdušni napadi na Jemen, nakon čega je smenjen sa pozicije, ali je ostao dio Trampove administracije.
Tramp ga je potom nominovao za ambasadora pri Ujedinjenim nacijama.
Detalji njegove upotrebe “TeleMessage” i dalje nisu javno poznati.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu