Zbog ovoga, Evropol posebno upozorava na postojanje prijetnji od kriminala koji se vrši uz pomoć vještačke inteligencije.
– Vještačka inteligencija je način da čovjeku olakšamo donošenje odluka na osnovu mnogo informacija, to nije nužno samo jezik, to je praćenje nekih trendova na osnovu velike količine podataka, to su izmjene na serijama slika odnosno na videu – rekao je za Prvu TV Strahinja Dević, stručnjak za sajber bezbjednost.
Takozvani “deepfake”, odnosno veštački generisani audio ili video zapisi pružaju kriminalcima mogućnost za nove oblike prevara, iznuda i krađe identiteta.
– Što se tiče zloupotrebe savremene tehnologije, najčešće se radi o zloupotrebi djece odnosno eksploataciji djece, zatim za vrbovanje ljudi, kako da postanu članovi kriminalne grupe, tako da postanu i žrtve – rekao je Dejan Radenković, kriminolog i bivši pomoćnik načelnika Uprave kriminalističke policije (UKP).
– Ono što je najbitnije jeste, kada god posumnjamo u to da postoji sumnja u to da se nešto zloupotrebljava u svrhu kriminala, odnosno da postajete žrtva, potrebno je da se obratite policiji, koja zajedno sa tužilaštvom, zajedno kreće u rad koje postoji kao posebno odjeljenje odmah kreće u rad i identifikuje te osobe – dodaje.
– Nije se nikada desilo da je vas nekada mejlom kontaktirao da vam da velike pare, to prosto ne postoji. Nije se desilo da banka prijeti korisniku hitno mi daj broj lične karte ili ću da ti ukinem račun.. Treba uključiti zdrav razum – kaže Dević.
Kriminalci uvijek teže da ostanu korak ispred policije, a vještačka inteligencija im to i olakšava. Zbog toga je, za uspješno suzbijanje neophodna kako međunarodna policijska saradnja, tako i naša povećana opreznost na internetu.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu