Nova kategorija obuhvata eskort usluge, događaje i upravljanje objektima.
Prostitucija u Italiji se nalazi u pravnoj sivoj zoni – pojedincima je dozvoljeno da nude seksualne usluge, ali za tu aktivnost ne postoje konkretna pravila. S druge strane, organizovanje seksualnih radnica, kao u bordelima, je strogo zabranjeno.
Regulisanje statusa
Sada se od seksualnih radnika očekuje da koriste poslovnu klasifikaciju koju su usvojile italijanske vlasti kako bi dobili PIB broj i pokušali da regulišu svoj status. U Italiji takvi radnici često nemaju pristup radnim pravima, ne mogu da prijave prihode niti da plaćaju porez – za razliku od zemalja poput Holandije i Njemačke, gdje je seks-rad regulisan.
Takozvani ATECO sistem pomaže državnim agencijama i istraživačima da kategorizuju djelatnosti radi razvoja politika i analiza u okviru italijanskog poslovnog okruženja. Ove godine ažuriran je novim šiframa koje su stupile na snagu 1. aprila.
Nacionalni zavod za statistiku ISTAT svrstao je seksualne radnike u kategoriju ličnih usluga, gdje se nalaze i tetovažerski saloni i organizatori zabava, čime je ovaj istorijski nevidljivi sektor formalno uvršćen u statistiku.
U saopštenju objavljenom u četvrtak uveče, ISTAT je naveo da su seksualni radnici već mogli da se registruju i u prethodnim verzijama ATECO klasifikacije, ali da ažuriranje za 2025. prvi put eksplicitno pominje ovu djelatnost, u skladu sa izmjenama računovodstvenih pravila Evropske unije.
Šifra djelatnosti
Pravila EU obuhvataju i aktivnosti koje su ilegalne u Italiji, poput organizovanja grupa seksualnih radnika. ISTAT je, međutim, naglasio da će se u okviru italijanske klasifikacije za ATECO šifre uzimati u obzir isključivo legalne aktivnosti.
Jedan zvaničnik upoznat sa situacijom rekao je da su se seksualni radnici u Italiji godinama registrovali pod alternativnim opisima, poput “maserke”, kako bi formalizovali svoj rad.
Uzastopne italijanske vlade nisu uspjele da suzbiju bujajuću sivu ekonomiju u zemlji u kojoj se izbjegavanje sistema često smatra nužnošću – ili čak umjetnošću.
Najnoviji dostupni podaci pokazuju da je siva ekonomija u 2022. vrijedila preko 200 milijardi evra, što je oko 10% bruto domaćeg proizvoda, i predstavlja rast od 9,6% u odnosu na prethodnu godinu, piše Rojters.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu