Politika

SARAJEVU SMETA I SRETENJE Kontroverze oko obilježavanja predstojećeg datuma

 Ambasada Srbije u BiH, zbog pritisaka federalne javnosti, odustala je od namjere da 15. februar, Dan državnosti i Dan vojske Srbije, obilježi u Sarajevu zbog bezbjednosnog rizika, a takav epilog je u srpskim redovima ocijenjen kao nezapamćen diplomatski skandal.

Baščarsija Sarajevo
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ambasada Srbije je, naime, saopštila da je prijem koji je tim povodom trebalo da bude održan na Ilidži 13. februara otkazan zbog natpisa u medijima i bezbjednosnog rizika proisteklog iz tih natpisa.

Prijem je trebalo da bude održan u hotelu “Hils” na Ilidži, a otkazalo ga je rukovodstvo hotela, koje je procijenilo da postoji bezbjednosni rizik poslije čega je Ambasada Srbije u BiH, na mreži “Iks” zahvalila hotelu na profesionalnoj i korektnoj saradnji, ali i potvrdila da otkazuju prijem.

Srbija 15. februara obilježava Dan državnosti u znak sjećanja na taj datum 1804. godine, kada je podignut Prvi srpski ustanak na čelu sa voždom Karađorđem i Sretenje 1835, kada je donesen Sretenjski ustav, odnosno prvi moderni ustav.

Među prvima se oglasio direktor Memorijalnog centra “Sarajevo” Ahmed Kulanić, koji je istakao da se radi o provokaciji i nepoštovanju žrtava agresije na BiH.

– Vojska Srbije, kao pravni i institucionalni nasljednik Vojske Jugoslavije, imala je direktnu ulogu u ratnim zbivanjima koja su dovela do genocida u Srebrenici, opsade Sarajeva i brojnih drugih zločina protiv čovječnosti. Organizovanje ovakvog događaja na Ilidži, koja je bila jedno od poprišta ratnih zločina, dodatno pojačava negativne konotacije i unosi nemir među građane. Dodatno, zajedničko obilježavanje Srbije i entiteta RS s Vojskom Srbije priziva bolna sjećanja kada su upravo tako, zajednički, terorisali glavni grad BiH  Sarajevo – naglasio je Kulanić, a prenijeli tamošnji mediji.

Pročitajte još

Federalni ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak takođe je osudio planirani prijem, ocijenivši ga kao “direktnu provokaciju”.

Odluka da se Dan vojske Srbije obilježava u Sarajevu predstavlja najeklatantniji primjer provokacije i stavljanja soli na rane žrtvama velikosrpske agresije. Stanovnici BiH ne mogu i nikada se neće veseliti vojsci Srbije, jer nas ta vojska podsjeća na genocid i najstrašnije ratne zločine počinjene na ovim prostorima – naveo je Isak.

Oglasio se, s druge strane, zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović koji je za Srnu podvukao da je pritisak pojedinih medija i političara iz Sarajeva na Ambasadu Srbije u BiH da otkaže obilježavanje Dana državnosti i Dana Vojske Srbije nezapamćen diplomatski skandal.

– Ambasadoru i vojnom atašeu Republike Srbije, ukoliko je potrebno, ponudiću pomoć u vezi sa adekvatnom lokacijom na teritoriji Republike Srpske da obilježe svoje praznike, kao što bih to ponudio i drugim državama da imaju slične neprijatne situacije – izjavio je Goganović.

Dan OS u Beogradu

Aleksandar Goganović je napomenuo da je Ministarstvo odbrane obilježilo Dan Oružanih snaga u Ambasadi BiH u Beogradu i niko u Srbiji nije zbog toga pravio probleme.

– Žao mi je što su neodgovorni pojedinci još jednom pokazali da im nije stalo do dobre regionalne saradnje, koja je preduslov za evropske integracije, a sigurno da se ovakvo ponašanje može okarakterisati kao antidejtonsko ukoliko imamo u vidu da je Republika Srbija potpisnik i garant Dejtonskog mirovnog sporazuma – zaključio je Goganović, prenosi Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu