Zapravo je time administraciji predsjednika SAD omogućeno da počne s povlačenjem nekoliko hiljada USAID-ovih zaposlenika širom zemlje i svijeta.
Nikols nije prihvatio da se oni privremeno zadrže, što znači da počinje teći rok od 30 dana za povratak USAID-ovih zaposlenika iz inostranstva o trošku američke vlade.
Ova odluka je uslijedila nakon tužbe koju su podnijeli sindikati u ime zaposlenika Agencije, među kojima su oni kojima prijeti mogućnost da ostanu u inostranstvu.
U tužbi je navedeno da je Trampova administracija odugovlačila s urgentnim povratkom zaposlenika i njihovih supružnika iz inostranstva, a čime su ugrozili i one koji su sada u bijegu od političkog nasilja u Kongu, i to bez bilo kakve podrške SAD.
Tužbom se u širem smislu dovodi u pitanje ustavnost raspuštanja USAID, tvrdeći da bi za to trebalo odobrenje Kongresa.
Sudija Nikols je ocijenio da se ovaj spor treba rješavati u skladu sa saveznim zakonom o zapošljavanju, a ne na okružnom sudu, prenosi agencija Associated Press (AP).
Raspuštanje USAID je dio velike redukcije američkog javnog sektora koju provodi multimilijarder Ilon Mask, a po Trampovom nalogu. Mask i Tramp tvrde da je ta redukcija način da se uštede milijarde dolara, piše Klix.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu