Svijet

Savjet EU usvojio NOVI ZAKON O ŠENGENSKIM GRANICAMA: Uvedena su dodatna pravila, objašnjeno i na šta se odnose

Savjet EU dao je konačno odobrenje za novi Zakonik o šengenskim granicama, pravilnik EU koji se bavi upravljanjem unutrašnjim i spoljnim granicama, kao i pravilima kojima se reguliše granična kontrola osoba koje prelaze spoljne granice EU.

EU usvojila novi Zakon o šengenskim granicama
FOTO: ANTONIO BAT/EPA

Kako se navodi u saopštenju Savjeta EU, ovom uredbom uvodi se mogućnost usvajanja mjera širom EU koje ograničavaju pristup EU državljanima trećih zemalja u slučaju vanredne situacije velikih razmjera u javnom zdravstvu.

Pročitajte još

Njome se takođe uspostavlja procedura transfera, koja ce pomoći u rješavanju sekundarnog kretanja migranata (iz jedne države članice u drugu) i nude rješenja za situacije instrumentalizacije migracija.

“Prostor otporniji na krize”

– Pojašnjenja pravila o ponovnom uvođenju graničnih kontrola osiguraće da ona ostanu krajnja mera – navodi se u saopštenju.

Kako se dodaje, ova reforma je ključna u tome da se šengenski prostor učini otpornijim na sadašnje i buduće krize na spoljnim granicama.

Ona osigurava i da ljudi koji žive i putuju u EU mogu da u potpunosti uživaju u prednostima putovanja bez granica.

Kako se pojašnjava, u slučaju velike vanredne situacije u javnom zdravstvu, nova pravila daju mogućnost da se, nakon odluke Savjeta EU, uvedu usklađena privremena ograničenja putovanja na spoljnoj granici EU.

Tokom pandemije korona virusa, EU je mogla da izdaje samo neobavezujuće preporuke u vezi sa ograničenjima putovanja u države članice.

Pored ograničenja putovanja, Savjet EU može da nametne testiranje, karantin, samoizolaciju i druge zdravstvene mjjere za građane koji nisu iz EU, a koji ulaze u EU.

Pojačane mjere nadzora granica

U cilju borbe protiv instrumentalizacije migracije, izmijenjeni Šengenski granični zakonik ponudiće državama članicama mogućnost da ograniče broj graničnih prelaza ili smanje njihovo radno vrijeme i omogućiće pojačane mjere nadzora granica.

Njime se pojašnjava i postojeći okvir za ponovno uvođenje i produženje kontrole unutrašnjih granica, što je moguće kada postoji ozbiljna prijetnja javnoj politici ili unutrašnjoj bezbjednosti.

Revidiranom uredbom utvrđuje se i maksimalno trajanje tokom kojeg se ove kontrole na unutrašnjim granicama mogu održavati, odnosno kontrole unutrašnjih granica o kojima su obavještene Komisije, Evropski parlament i države članice prije ponovnog uvođenja mogu ostati na snazi najviše dvije godine.

U većim izuzetnim situacijama, unutrašnje granične kontrole mogu se produžiti za dodatnih 6 mjeseci, sa mogućnošću da se jednom produže za ukupno trajanje od godinu dana.

“Jedno od glavnih dostignuća EU”

Pored toga, nova procedura transfera omogućiće državi članici da državljane trećih zemalja koji su uhapšeni u pograničnom području i koji ilegalno borave na njenoj teritoriji, prebaci u državu članicu iz koje su direktno stigli.

– Putovanje u šengenskoj zoni bez graničnih provjera jedno je od glavnih dostignuća EU. Današnjim glasanjem dali smo državama članicama pri ruci alate za održavanje putovanja bez granica unutar šengenskog prostora, uz obezbjeđivanje spoljnih granica, rješavanje neregularnih migracija i rizika po javno zdravlje – rekla je belgijska ministarka za unutrašnje poslove, institucionalne reforme i demokratsku obnovu Anelis Verlinden.

Uredba će stupiti na snagu 20 dana nakon objavljivanja u Službenom listu EU.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu