Društvo

SAVJETI ZA PREVENCIJU POŽARA Šta je sve potrebno uraditi prije odlaska na odmor

Šta sve u domaćinstvu može potencijalno uzrokovati požar? Vatrogasci savjetuju kako je u potkrovljima i podrumima dozvoljeno pohraniti samo negorive tvari i poljoprivredne proizvode, ali treba ostaviti nesmetan pristup svim dijelovima potkrovlja, posebno krovnim prozorima.

SAVJETI ZA PREVENCIJU POŽARA Šta je sve potrebno uraditi prije odlaska na odmor
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Osim toga, kako bi se zadržala sigurnost na visokom nivou, na kući treba redovno održavati dimnjake. Držite li u kući ili stanu opasnu ili gorivu materiju, raspitajte se kod stručne osobe koji je najbolji način skladištenja.

Šporeti i hrana

Nestručno postavljene peći ili šporeta čest su izvor opasnosti od požara.

Takođe, hrana koja se kuva i peče bez nadzora, lako može zagoriti i uzrokovati požar. Stoga, pazite tokom pripreme hrane, a kad ste završili provjerite je li sve ugašeno. Požari masti su najčešći uzroci kuhinjskih požara, poručuju vatrogasci. Goruća mast nikako se ne smije gasiti vodom, nego ju je potrebno ukloniti s pećnice i prekriti.

Mali kućanski aparati

Električna kuvala, aparati za kafu, čajne grijalice i slično uvijek se moraju postaviti na negorivu podlogu i najmanje na udaljenosti od pola metra od zapaljivih materija.

Grijaći dijelovi uronjenih kuvala moraju u cijelosti biti uronjeni u vodu.

Prije odlaska na posao provjeravate jeste li ugasili peglu? Provjerite dvaput i izbjegnite neželjene posljedice.

Masne krpe, stiropor, lak za kosu

Stvari koje svi imamo kod kuće, poput krpa i papira natopljenih uljem ili mašću, hrpe starih računa ili novina za koje nismo sigurni trebaju li nam ili ne. Sve to može biti opasno i itekako zapaljivo. Kontrolisano odlažite otpad.

Lakovi za kosu i sredstva za čišćenje takođe mogu biti opasni i zapaljivi, pa ih nije dobro koristiti u blizini otvorene vatre ili uključenog fena, a s obzirom na to da lako mogu eksplodirati, nikada ih ne bacajte u vatru.

Vatrogasci upozoravaju na još jednu stvar pepeo. Topli pepeo može biti opasan i zapaljiv i nakon 24 sata, koliko god mi bili uvjereni da je hladan, stoga ga je potrebno odlagati isključivo u metalne kontejnere na otvorenom, nikako u smeće s ostalim otpadom iz domaćinstva, plastične kante ili papirne kutije.

Prije odlaska na godišnji

Uključeni televizori isijavaju toplotu, pa u slučaju da vam je TV ugrađen u zid ili namještaj, osigurajte dovoljnu ventilaciju.

Između električnih uređaja i zidova razmak mora biti minimalno 10 cm. Odlazite li makar i samo na vikend, obvezno ih iskopčajte iz utičnica, poručuju vatrogasci, prenosi 24sata.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu