Ovo je, međutim, logično, jer uprkos brojnim tvrđama stručnjaka da je ova vrsta pranja bezbjedna za vaš automobil, posljednjih godina tehnologija farbanja automobila se promijenila do te mjere da su automobili mnogo manje „debelo” farbani nego što su bili prije pet godina. Štaviše, debljina laka je smanjena za više od 50 odsto.
To znači da proizvođači štede 50 odsto materijala i farbaju čak dva automobila istom količinom farbe. Ono što je dobro za proizvođače, loše je za kupce, jer od debljine boje zavisi i dugotrajno održavanje automobila.
Da li znate nekoga ko pogrešno pere svoj auto u samouslužnoj ručnoj autopraonici?! Ako postoji apsolutna zabrana pranja automobila u automatskoj autopraonici (automobili se praktično više neće polirati zbog toliko tankog sloja farbe), u samouslužnoj ručnoj autopraonici sve bi trebalo da bude u redu?! Nije.
U razgovoru sa operaterima ručnih autopraonica, ustanovljeno je da 90 odsto korisnika pere svoj automobil potpuno pogrešno, jer miješaju procedure i ne koriste stvari kako treba.
Zbog toga je stručnjak objasnio kako da održavate automobil i čistite ga u samouslužnoj autopraonici, kako biste što manje „oštetili” automobil i dugo zadržali lijep izgled.
Korak 1: Šamponiranje – aktivna pjena – program pjene
– Ako hauba nije zagrijana, preporučujem trenutno primarno nanošenje aktivne pjene na automobil. Ovo će osloboditi najveću količinu prljavštine, koju će biti lakše oprati u drugom koraku – rekao je on.
Korak 2: Ispiranje primarne prljavštine – meka voda – program ispiranja
Dok aktivna pjena teče sa bočnih strana automobila, ali se ne osuši, automobil se ispire posljednjim programom, mekom vodom ili ispiranjem. Auto će izgledati mnogo bolje nego prije ovog pranja, a ako ste ga oprali prije nekoliko dana, praktično možete da se odvezete.
Ovako opran automobil važno je ne brisati peškirom, jer na farbi ima previše prljavštine koja bi oštetila boju. Ako želite stvarno čist automobil, pređite na treći korak.
– Odmah poslije drugog koraka uvijek nanesem odmašćivač na felne, obično K2 – rekao je on, pa dodao:
– Napomena: Prilikom pranja nikada ne koristim program za pranje, jer u vodi postoji primjesa koja „teoretski” treba da razbije prljavštinu. Pošto imam keramiku na autu, ne koristim ovaj program.
Korak 3: Ponovno šamponiranje aktivnom pjenom ili šamponom
– U trećem koraku koristim i aktivnu pjenu, pošto u samouslužnoj praonici nema mjesta gdje sipati vodu u kantu. Pjena deluje kao katalizator između rukavice za nanošenje auto šampona i lima. Ovo stvara debeli sloj između rukavice i automobila i smanjuje rizik od oštećenja – rekao je on, pa dodao:
– Da imam na raspolaganju vodu, napravio bih pjenastu mješavinu šampona u kanti koja spriječava oštećenje laka. Auto perem u tri ili četiri zone: prvo krov, šoferšajbnu i haubu do ⅔. U drugoj zoni, bočna stakla i zadnje staklo. U trećem koraku čistim donji dio vrata, a na kraju zadnji branik. Napomena: prilikom pranja okrenite rukavicu na „svježu“ stranu. Čistim dijelom prvo operite masku i zadnje staklo i dio haube do branika.
Korak 4: Pranje automobila – meka voda – program ispiranja i voskiranja
Posljednji korak je temeljno ispiranje automobila.
– Lično koristim vosak i boljim ručnim autopraonicama. Brzo operem auto, zatim nanesem vosak i iskoristim još jedan žeton da bi se automobil zaista dobro oprao. Zatim obrišem automobil posebnim peškirom za sušenje, presavijenim na dva ili četiri dijela – rekao je on.
Neki koriste sprej, tzv. sušač, prenosi BL portal.
– Ne koristim mašinu za sušenje koja sprečava „ljubavne tragove“, ali veoma pazim na čistoću peškira. Nadam se da sam vam približio proces pranja u samouslužnoj autopraonici, čime ćete nanijeti što manje štete na vašem automobilu – zaključio je on.