Društvo

SAVSKI ČAMCI NA METI MIGRANATA Ilegalno preko granice, povratak preko carinarnice

Ribolovci i ostali vlasnici čamaca na Savi kod Gradiške, koje učestalo kradu migranti i ilegalno prelaze granicu sa Hrvatskom, teško uspijevaju vratiti ova plovila sa druge strane rijeke.

SAVSKI ČAMCI NA METI MIGRANATA Ilegalno preko granice, povratak preko carinarnice
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Mehmedu Teljigoviću iz Gradiške migranti su prije dva mjeseca ukrali čamac presjekavši sajlu i njime se prevezli preko Save u Hrvatsku.

Od tada on bezuspješno pokušava da vrati čamac privezan na hrvatskoj strani Save koji mu je svakodnevno na pogledu.

Čamac posmatram iz Gradiške, sa savske obale gdje mi je kuća, ali još nisam pronašao formulu kojom bih ga vratio u svoj posjed. Bio sam u Donjem Varošu u Hrvatskoj, uvjerio se da je moj čamac privezan za vrbu, slikao ga, razgovarao sa tamošnjim ribarima i mještanima, raspitivao se kod granične policije i lokalnih vlasti  ali nisam dobio ohrabrujuće informacije – požalio nam se Teljigović, koji 27 godina živi u Švedskoj, a ovdje boravi tokom proljeća i ljeta.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Medhmed Teljigović

On pojašnjava da ne pomišlja na ilegalno vraćanje plastičnog čamca vrijednog 1.200 KM. Na regularan način, smatra, to će teško ostvariti.

– Granične službe su mi predložile da prikupim dokumentaciju o čamcu, uplatim carinu i druge dažbine, natovarim čamac na kamion i prevezem preko mosta, u Gradišku. Ista je procedura kao da sam ga kupio u Hrvatskoj ili nekoj drugoj evropskoj državi. Kada saberem troškove, oni premašuju vrijednost čamca. Zato sam zaključio da mi ne vrijedi ništa činiti osim da gledam u čamac preko Save dok ga neko drugi ne ukrade – zaključio je Mehmed Teljigović.

U Sportsko-ribolovnom društvu „Amur“ u Gradiški iznose drastične razmjere krađe čamaca i posljedice koje ova pojava uzrokuje.

– Gotovo svake noći nama kradu čamce, vjerovatno migranti… U tom slučaju svako individualno postupa, zavisno od mjesta i procjene. Pojedini vlasnici ukradenih čamaca rizikuju i ilegalno prelaze na hrvatsku stranu da bi vratili svoje čamce – kazao nam je Golić.

Za zakonske procedure kaže da su veoma komplikovane.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija

– Hrvatska policija čamce zatečene na svojoj strani Save, čiji vlasnici za njih nisu poznati, izvlači iz vode i skladišti u Okučanima. Ukoliko vlasnik u roku od tri mjeseca ne izuzme čamac, uračunava se ležarina. Za registrovane čamce procedura je komplikovana i skupa a za neregistrovane se apsolutno ne isplati pokušavati dokazivati vlasništvo i tražiti da bude vraćen – smatra Golić.

Zbog toga pojedini vlasnici čamaca dežuraju na Savi ili svoja plovila, ukoliko su odsutni na duže vrijeme, izvlače iz vode i ostavljaju kod kuće.

– Na Savi sam i danju i noću. Migranti uzimaju čamce, kidaju vezove i prelaze granicu. Spavam u brodiću ali veoma oprezno.  Čuvam nekoliko svojih ali i čamaca od kolega, prijatelja. Nisam siguran ni u svoj brodić, mogu i njega odvezati pa zajedno sa mnom prevući u Hrvatsku – požalio nam se Ahmet Sarač, dugodišnji ribolovac iz Lipovače kod Gradiške.

Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Foto: Milan Pilipović/RAS Srbija
Ahmet Sarač

Željko Dedić iz Laktaša i Boris Rađen iz Gradiške organizovali su obezbjeđenje svojih brodića. Rađen konstantno boravi u svome brodiću pored savskog mosta dok se situacija ne promijeni, a Dedić je pronašao drugo rješenje.

– Upravo zbog krađe čamaca i brodića bio sam prinuđen da angažujem čuvare. Za sada to je jeftinija varijanta nego da rizikujem prepuštajući sve volji migranata i zato, do boljih vremena, nisam zabrinut za svoju imovinu na Savi – kazao je Dedić.

Do čamca preko Interpola

U Policijskoj upravi Gradiška ističu da je neophodno prijaviti krađu čamca.

– Poslije prijave i policijskog zapisnika slijede daljnji koraci. U tom slučaju kontaktiramo sa policijom Hrvatske posredstvom Interpola. Tim putem utvrđujemo da li je čamac u njihovom posjedu i na kojoj lokaciji. To ne isključuje i lične, direktne inicijative pojedinca, vlasnika čamca prema vlastima Hrvatske, na području za koje pretpostavljaju da se nalazi čamac – kaže Bojan Škorić, načelnik Policijske uprave Gradiška.

On naglašava posebno važnim dokaz o vlasništvu i registraciji čamca.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu