Kompanije su u gotovo identičnim obaveštenjima korisnicima ove nedjelje najavili poskupljenja, ali nisu precizirali koliki će tačno biti rast cijena određenih artikala.
Oba trgovca su poskupljenja pripisala Trampovim carinama na američki uvoz, koje su, kako navode, povećale njihove operativne troškove.
Šejn i Temu pretežno proizvode robu u Kini, koja je glavni cilj Trampovih carina, a koja sada podleže ukupnoj carinskoj stopi od 145% i zahtjeva od Trampa da ukine te visoke dažbine.
Prodaja obe kompanije porasla je nakon što je Tramp najavio carinsku politiku, objavio je Blumberg prošle nedelje.
Kako su potrošači reagovali na poskupljenja?
Potrošači su u velikom broju gravitirali ka kompanijama “Šejn” i “Temu” upravo zbog izuzetno niskih cena, pa su mnogi na društvenim mrežama izrazili zabrinutost zbog najavljenih poskupljenja. Jedan korisnik je objavio video sa savetima koje ponude treba iskoristiti prije nego što cijene porastu – uključujući minđuše za 2 dolara, flašu za vodu nalik na „Stanley“ za 21 dolar i naočare za sunce za 3 dolara.
Drugi korisnik, koji ima 75.000 pratilaca i redovno recenzira Šejn proizvode, savetovao je pratioce da poruče proizvode pre poskupljenja i dodao u komentarima da on više neće poručivati nakon rasta cijena. Neki korisnici su čak u šali objavljivali videe o tome kako prave svoje „poslednje Šejn porudžbine“ prije poskupljenja, uključujući i jednog koji je dobio milion lajkova uz komentar da će “preći okean da izbegne carine i lično pokupi svoje pakete”, piše Blumberg.
Najnovije o Trampovim carinama na Kinu
Tramp je više puta povećavao carine Kini, sve do stope od 145 odsto. Ipak, izjavio je u utorak u Beloj kući da će te stope “znatno opasti, ali neće pasti na nulu”, priznajući da je stopa “veoma visoka”. Ova promjena dolazi nakon nedelja neslaganja između SAD i Kine, gdje nijedna strana nije pokazivala spremnost na ustupke u sve napetijem trgovinskom ratu, prenosi Forbs.
Donald Tramp je u srijedu tvrdio da SAD i Kina “aktivno” pregovaraju o smanjenju carina, ali je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Guo Jiakun izjavio da strane “nisu ni započele konsultacije, a kamoli postigle dogovor.” Portparol kineskog Ministarstva trgovine He Yadong izjavio je u četvrtak da je Kina otvorena za pregovore, ali da oni moraju biti pravični i uzajamni, pozivajući SAD da „ukinule sve jednostrane carinske mjere protiv Kine.“
Pozadina
Kompanije za onlajn trgovinu su u poslednjih nekoliko godina izuzetno popularne, ali i kontroverzne. “Šejn” je u 2024. prijavio ukupnu prodaju od 38 milijardi dolara, što je rast od 19 odsto u odnosu na prethodnu godinu, ali su mu se profiti smanjili za više od trećine, prema pisanju “Fajnenšl Tajmsa”.
Analitičari iz AB Bernštejna i Tek Baz Čajna rekli su za “Vajerd” u decembru da je “Temu” na putu da dostigne 50 milijardi dolara prodaje u 2024. Njihov uspjeh inspirisao je konkurente da pokrenu sopstvene platforme sa jeftinim proizvodima, uključujući “Amazon Haul” koji je lansiran u novembru, i “TikTok Šop”.
Ipak, “Šejn” i “Temu” su često kritikovani zbog navodno lošeg kvaliteta proizvoda i optužbi o lošim uslovima rada. Istraga američkog Kongresa 2023. otkrila je “izuzetno visok rizik da su Temu-ovi lanci snabdevanja zaraženi prinudnim radom,” dok je Blumberg objavio da je pamuk u nekim “Šejn” proizvodima porijeklom iz kineskog regiona Sinđijang, gdje američki zvaničnici tvrde da Kina vrši kršenja ljudskih prava nad Ujgurima.
I “Šejn” i “Temu” su pod lupom zbog svojih veza sa Kinom, iako nijedna kompanija nije tamo zvanično sedištem. “Temu” ima sjedište u Bostonu, ali je u vlasništvu kineske kompanije PDD. “Šejn” je 2022. premjestio sjedište iz Kine u Singapur.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu