Svijet

SEKS TURIZAM U KRIZI Zbog rata u Ukrajini seksualne radnice i zaraženi HIV-om u teškom položaju

Sukob u Ukrajini doveo je u težak položaj prilično razgranatu prostituciju, posebno osobe koje su registrovane kao HIV zaražene.

prostitucija
FOTO: SEDAT SUNA/EPA

U Ukrajini je prostitucija formalno ilegalna, ali se u praksi naširoko toleriše, a vlada je većinom ignoriše.

Upravo je Ukrajina bila jedna od najpopularnijih evropskih destinacija za “seks turizam” prije rata 2022. godine – navodi Geopolitika.

Prema Javno zdravstvenom centru kojim upravlja ukrajinska vlada, do februara 2022. godine prostitucija je bila široko razgranata u zemlji, a registrovano je oko 53.000 “seksualnih radnica”.

Ukrajinski institut za socijalne studije navodi da se prije izbijanja ukrajinske krize 2014. najviše seksualnih radnica nalazilo u Kijevskoj oblasti (oko 10.000), u oblasti Odese (oko 6.000) i u oblasti Dnjepropetrovska (oko 3.000).

Istraživanje ukrajinskog Državnog zavoda za porodicu i mlade pokazuje da je za mnoge žene seksualni rad postao jedini izvor prihoda: više od 50 odsto njih izdržavalo je tako djecu i/ili roditelje.

Ljudi šetaju Kijevom
FOTO: OLEG PETRASYUK/EPA

Često su maloljetne djevojke prisilno bivale uvučene u svijet prostitucije. Najčešće, takve djevojke dolaze iz najsiromašnijih slojeva društva.

Rusko-ukrajinski rat znatno je smanjio prihode “seksualnih radnica” i ozbiljno narušio programe pomoći kao što su liječenje zavisnosti od droga i liječenje HIV-a.

Prije rata, Ukrajina je imala velik broj osoba koje su živjele sa HIV-om, a to je bio prioritet zdravstvenih službi u zemlji.

Pročitajte još

Otprilike trećina osoba koje su primale pomoć u liječenju HIV-a ili zavisnosti od droga pomoć više nije dobijalo do kraja ljeta 2022.

U gradu Dnjepru, dobrotvorna organizacija “Virtus” prošle godine registrovala je 2.300 “seksualnih radnica”, ali daleko više ih se preselilo u grad kako bi pobjeglo od borbi.

Širenje zaraze HIV-om je među najvećim brigama socijalnih radnika.

Liječenje antiretrovirusnim lijekovima pomaže da se smanji prenos zaraze sa prostitutki na klijente, a time i unutar šireg društva.

Međutim, tokom prošle godine, oko 40 ukrajinskih centara za liječenje HIV-a prestalo je da radi.

Rat je značajno smanjio i broj stranih “klijenata”. Uslovi “rada” i sa finansijskog aspekta urušili su se u odnosu na predratni period.

Tako su, prema pričama samih prostitutki, cijene “rada” pale s 12 dolara po satu na šest do sedam dolara.

Uz to, ugrožena im je sigurnost. Često vojnici i drugi “klijenti” ne žele da plate dogovoreni iznos i “seksualne radnice” bivaju silovane, opljačkane ili pretučene.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu