Grad Banjaluka nema svoju firmu koja bi se bavila održavanjem putne mreže u zimskim uslovima i mora angažovati privatna preduzeća da preuzmu tu dužnost. Plan nadležnih je bio da se potpišu ugovori za naredni trogodišnji period, ali tu je došlo do problema. Teritorija Banjaluke je podijeljena u više područja ili reona i za svaki se bira posebni izvođač radova. Taj posao Grad još nije završio.
– Nisu potpisani ugovori za sva područja u Banjaluci, jer ni nakon tri pokušaja nismo uspjeli da izaberemo izvođače radova za pojedina seoska područja – potvrdio je načelnik Odjeljenja za saobraćaj i puteve Salviša Sandić, ali nije precizirao o kojim mjesnim zajednicama je riječ.
Preskupe ponude
Dodao je da se Grad nalazi u takvoj situaciji iz dva razloga.
– Prvi razlog su precijenjene vrijednosti koje su se nalazile u pristiglim ponudama. U nekim slučajevima ponude su bile od 30 do 40 odsto veće u odnosu na naše procjene i smatramo da to nije bilo primjereno. U zadnje vrijeme kod svih usluga i građevinskih radova stižu nam cijene koje ne možemo predvidjeti, a mi opet imamo svoje procjene, koje u ovom slučaju određujemo na osnovu troškova iz ranijih godina – istakao je Sandić

Osim visokih cijena Sandić kaže da za pojedina područja uopšte nije bilo ponuđača. Smatra da je razlog što privatna preduzeća ne vide u ovom poslu šansu za zaradu.
– Ono što izvođači nama primjedbuju je što nemamo dežurstvo, za razliku od JP „Puteva RS“ i nekih drugih. Mi plaćamo samo po efektivnom satu radnog vremena na terenu – objasnio je Sandić.
Pregovori
U slučaju da ponovo propadne javna nabavka Sandić navodi da uvijek postoji mogućnost da Grad kroz pregovarački postupak odredi firmu ili više njih koje će biti zadužene za seoske dijelove koji još nemaju svoje putare za ovu zimu. Kroz ovakve procedure Grad može izabrati firmu koja bi ovaj posao obavljala samo ove zime. Naglašava da i ta procedura može biti završena na vrijeme, do 15. novembra, kada zvanično počinje s radom zimska služba.
Rekao je da će, kao i ranijih godina, preduzeće „Čistoća“ biti zaduženo za održavanje saobraćajnica, trotoara i trgova u gradskom području.
– Za ostale dijelove za koje smo uspjeli izabrati izvođače zaduženi su uglavnom oni koji su to radili i prethodnih godina, i to preduzeća „Eko euro tim“, „Kozaraputevi“, „Golden kard“, ali i novi – firme „Vučković“ i „Marijanović“ iz Prijedora – naveo je on.
Kada je u pitanju gradsko područje, zimska služba je zadužena za čišćenje i obezbjeđenje prohodnosti 604 ulice, četiri gradska trga, 357.000 metara kvadratnih trotoara, 15 mostova, dva nadvožnjaka i pet pasarela, koja su podjeljena na šest područja. Prema Programu rada zimske službe, prostor 32 seoske mjesne zajednice podijeljen je na osam područja u okviru kojih se u zimskom periodu održavaju lokalni i nekategorisani putevi, po kojima se odvija autobuski linijski saobraćaj u ukupnoj dužini od 481,30 kilometara.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu