Svijet

"Šetnja u parku" POSTALA RUSKA KATASTROFA: Vojnici u borbu otišli u "mašinu za mljevenje mesa"

Od početka je ruska invazija na Ukrajinu bila opterećena brojnim strateškim greškama, vojnicima slabo opremljenim i nepripremljenima za konflikt, te logističkim problemima koji su sve samo ne unaprijedili njeno napredovanje u ratu koji ulazi u svoj 10. mjesec.

Vojnici u Ukrajini
FOTO: SERGEY KOZLOV/EPA

Ruski vojnici idu u bitku sa malo hrane, malo metaka i instrukcijama pokupljenim sa “Vikipedije” za oružje koje jedva da znaju da koriste. Ukrajinom se kreću sa starim mapama od kojih su neke bile iz šezdesetih godina – ili bez njih. Razgovaraju preko svojih mobilnih telefona što je ukrajinskim snagama omogućilo da ih lociraju i napadnu.

Neki ruski piloti upravljali su svojim avionima kao da nisu ni u kakvoj opasnosti. Obuku su sprovodili u oronulim ruskim bazama šupljim od korupcije. Daju im se krajnje nerealni rokovi i ciljevi za zauzimanje ukrajinske teritorije i žale se da su poslati u “mašinu za mljevenje mesa”, piše Njujork tajms čija je insajderska priča o istoriji ruskih neuspjeha – istraga rata zasnovana na intervjuima, presretnutim razgovorima, dokumentima i tajnim planovima borbe – pokazala kako je “šetnja u parku” postala katastrofa za Rusiju.

“Ruskim vojnicima je rečeno da će rat biti šetnja u parku”

Još u januaru, kad su Sjedinjene Američke Države upozoravale da je ruska invazija na Ukrajinu neizbježna, penzionisani ruski general Leonid Ivašov vidio je katastrofu na horizontu. U rijetkom otvorenom pismu, on je upozorio da da bi upotreba sile protiv Ukrajine zaprijetila “samom postojanju Rusije kao države”.

On je u nedavnom telefonskom intervjuu rekao da su njegova upozorenja odrazila ono što je u to vrijeme slušao od nervoznih ruskih vojnih zvaničnika. Iako je Kremlj insistirao da invazija nije u planu, neki su mogli da kažu drugačije. Kako je naveo Ivašov, pripadnici vojske rekli su mu da je “pobjeda u takvoj situaciji nemoguća”, ali su im nadređeni poručili da ne brinu.

FOTO: ALESSANDRO GUERRA/EPA
FOTO: ALESSANDRO GUERRA/EPA

Rat će biti “šetnja u parku”, rečeno im je. Ispostavilo se da su posljednjih 10 mjeseci, nastavio je Ivašov, “još tragičniji” nego što se predviđalo. Ukrajinski generali i vojnici nadmašili su mnogo većeg neprijatelja. Dvije vojske su se na početku invazije čak poredile sa Davidom i Golijatom. Ali, Kijev je uspio da svoje nedostatke pretvori u prednost, dok se Moskva zaglavila negdje između loše organizacije, slabe opreme i niskog morala. Mnoge smjene su “pale” u redovima ruske vojske otkako je počeo sukob.

– Nikad u svojoj istoriji Rusija nije donosila tako glupe odluke – rekao je Ivašov.

Moskva okrivila Zapad za poteškoće u ratu

Portparolj Kremlja Dmitrij Peskov okrivio je za neočekivane ruske poteškoće u ratu Zapad i oružje koje daje Ukrajini.

-Ovo je veliki teret za nas. Bilo je veoma teško povjerovati u takav cinizam i krvoločnost kolektivnog Zapada – rekao je on, odnoseći se na snažnu podršku NATO Ukrajini.

Otkako je počeo konflikt, američka administracija je nastavila da šalje napredno oružje Ukrajini, a u novembru je Politiko objavio da joj je Kongres do sada obezbijedio 66 milijardi pomoći.

Pročitajte još

U istrazi Njujork tajmsa o ruskim neuspjesima u konfliktu, priča o njenoj 155. brigadi pomorske pješadije možda je najjasniji primjer lošeg donošenja odluka koje su definisale invaziju.

Rusi na “Vikipediji” tražili uputstva za oružje

Tokom borbi, trupama u toj brigadi nedostajalo je dovoljno hrane, mapa, medicinskih potrepština ili voki-tokija i bile su primorane da koriste “kalašnjikove” iz sedamdesetih godina. Neki pripadnici brigade su morali čak da koriste “Vikipediju” da nađu uputstva za korišćenje određenog oružja, prema izvještaju.

Nekoliko članova brigade reklo je Tajmsu da su neki od novoregrutovanih boraca imali malo iskustava sa oružjem i govorili su o malo metaka za upotrebu u borbi. Inicijalno su im njihovi komandanti rekli da neće vidjeti borbe, ali jednom kad su vidjeli da njihovi drugovi ginu pod paljbom ukrajinskih snaga, shvatili su da im nije rečena istina o njihovoj ulozi u konfliktu.

Poljska postavlja patriot na granicu
FOTO: TYTUS ZMIJEWSKI/EPA

Ruski vojnik Mihail, koji je u oktobru svjedočio kako njegovi drugovi ginu kod Pavlivke, rekao je Tajmsu da je od 60 pripadnika njegovog voda ubijeno 40, dok je svega osam izbjeglo teške povrede.

– Ovo nije rat. Ovo je uništavanje ruskog naroda od strane njegovih sopstvenih komandanata – rekao je Mihail listu iz bolnice kod Moskve.

Prema Tajmsu, ruski planovi invazije pokazali su da je vojska očekivala da će marširati preko Ukrajine i brzo preuzeti kontrolu nad zemljom, a oficirima je naloženo da ponesu svoje uniforme i medalje za vojne parade u Kijevu. Umjesto toga, u avgustu su ukrajinski zvaničnici održali paradu uništenih ruskih oklopnih vozila da se narugaju Moskvi.

Ruska vojska, koja se prije sukoba smatrala ogromnom silom, u stvari je bila “teško kompromitovana” dugogodišnjom korupcijom, piše u izvještaju Njujork tajmsa.

“Samoveličanje Putina”

Ruski predsjednik Vladimir Putin pokazao je visok stepen povjerenja u svoju vojsku kad je krajem februara pokrenuo invaziju. Skoro 10 mjeseci kasnije, Rusija i dalje nije u stanju da pobijedi ukrajinsku vojsku i izolovana je od strane Zapada. Tajms ukazuje da je Putin upao u “samoveličanje” i da se vatreno okrenuo protiv Zapada, što ga je navelo da donese odluku o napadu na Ukrajinu “u skoro potpunoj izolaciji”. Putin se svako malo poredi sa Petrom Velikim i njegovim osvajanjima.

Vladimir Putin
FOTO: SERGEI KARPUKHIN/EPA

– Petar Veliki se već borio za pristup Azovskom moru – ukazao je nedavno, nakon što je u junu rekao da se ruski car “vratio i ojačao teritorije u prošlosti i da je to danas sudbina ove generacije”.

Mnogo toga se vidjelo još kad je u septembru Putin objavio “djelimičnu mobilizaciju”. Za razliku od njegovog samouvjerenog govora 24. februara, kojim je najavio pokretanje invazije, tada je djelovao defanzivno, što je bio dovoljan znak da Rusiji ne ide dobro.

Strahovi od šireg konflikta

Žestoke borbe se trenutno vode na istoku i jugu Ukrajine, dok Rusija udara na ukrajinsku infrastrukturu zavodeći mrak u zemlji u sred zime. Mučni rat na pragu je nove faze – Kijev se navodno priprema za svoj četvrti kontraudar sa ciljem oslobađanja juga, dok ukrajinski zvaničnici tvrde da Putin, uprkos svim neuspjesima, sprema novu ofanzivu za početak 2023,

Pročitajte još

Generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg je početkom decembra izrazio strahove da bi rat u Ukrajini mogao da se otrgne kontroli i pretvori u širi konflikt između Rusije i NATO. Dok je Kremlj već optuživao NATO saveznike da obezbjeđivanjem oružja Ukrajini efektivno postaju strana u konfliktu, bivši ruski predsjednik Dmitrij Medvedev upozorio je nedavno alijansu da ne šalje Ukrajini sistem “patriot”, navodeći da bi “to momentalno postala legitimna meta” njihovih snaga.

– Ako stvari krenu pogrešno, mogle bi da krenu užasno pogrešno – rekao je Stoltenberg, piše Blic.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu