Društvo

Sigurnosni magneti i na konzervama tunjevine: Rast cijena za mnoge postao izgovor da kradu u supermarketima

U mnogim zapadnim zemljama se govori o „epidemiji krađa“ po supermarketima. Neki stručnjaci to povezuju sa inflacijom. Ali, pitanje je da li se krade više ili samo drugačije.

Sigurnosni magneti i na konzervama tunjevine: Rast cijena za mnoge postao izgovor da kradu u supermarketima
FOTO: MI0MIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Sigurnosni magneti koji treba da spreče krađe uobičajeni su na pakovanjima skupih parfema. Ali, sve više se pojavljuju i na konzervama tunjevine, stejkovima ili sirevima.

U nekim zemljama se umjesto pakovanja kafe na police stavljaju prazna pakovanja – a kafu ćete dobiti tek na kasi.

Pročitajte još

Po navodima britanskih i američkih udruženja maloprodaje i trgovaca, broj krađa u tamošnjim trgovinama je doslovno eksplodirao. Mnogi misle da to ima veze sa eksplozijom troškova života, sa poskupljenjima koja posebno pogađaju hranu.

Eoin Tonge, šef finansija u upravi trgovačke kompanije Associated British Foods, rekao je da sumnja da je rast cijena za mnoge postao izgovor da kradu. Šefica jednog britanskog lanca robnih kuća čak govori o „epidemiji krađa“, piše DW.

Da li je kriva inflacija?

Frank Horst iz njemačkog Instituta EHI, koji istržuje tržište za trgovačke lance, takođe kaže: „U Njemačkoj je prošle godine enormno porastao broj krađa u prodavnicama u poređenju sa godinom prije toga.“

EHI je ustanovio da su gubici trgovina – količina robe koju imaju u odnosu na ono što bi trebalo da imaju – porasli za 12 %. Prijavljeno je čak 30 % više krađa.

kupac u trgovini razgleda rafe
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Ipak, Horst kaže da se to ne može direktno povezati sa inflacijom koja galopira od izbijanja rata u Ukrajini.

On objašnjava da se tokom 2020. i 2021. godine dogodio „vještački“ pad broja krađa zbog lokdauna tokom pandemije. –  – Porast koji sada registrujemo u prvi mah izgleda dramatično, a zapravo je samo povratak u normal – napominje Horst.

Da li inflacija dodatno podstiče krađe, to će Horst i kolege moći da utvrde tek sledeće godine kad dobiju nove brojke.

Kako krize utiču na broj krađa?

– Tokom finansijske krize, izbjegličke krize ili u vremenima visoke stope nezaposlenosti, uvijek se govorilo da su to faktori koji znatno utiču na povećanje broja krađa – priča Horst iz svog dvadesetogodišnjeg iskustva.

– A u stvarnosti, kad gledamo unazad, nikada nismo mogli da primenimo pojačani efekat kriza – dodaje on.

Pa ipak, stvari nisu tako jasne. Horst kaže da u Njemačkoj možda poskupljenja ne vode većem broju krađa, ali mijenjaju plijen lopova. „Možemo reći da se vidi promjena pogotovo u sektoru prehrambenih namirnica. Sve više se kradu proizvodi koji ranije nisu bili u fokusu kradljivaca.“

prebiranje po novčaniku
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Radi se o siru, mesu i mesnim proizvodima, maslacu… „Tu se može poći od pretpostavke da to ima veze s inflacijom i porastom cijena tih proizvoda. Znači da ih veći broj ljudi sad krade, umijesto da ih kupuje.“

Reakcija supermarketa

Situacija je bitno drukčija nego u SAD, gde je veliki problem krađa vezana uz zavisnost od droga. Organizovane bande pljačkaju kompletne apoteke i drogerije, kako bi došli do lijekova koji se koriste kao narkotici.

Supermarketi u Velikoj Britaniji i SAD najavljuju mjere: više video-nadzora, besplatna kafa za policajce i redare, kamere na njihovim uniformama, bezbijednosne provjere.

Sve to preduzeća moraju da plate. Paradoksalno, na kraju bi zbog tih troškova moglo da dođe do dodatnih poskupljenja.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu