Društvo

“SINOVIMA NE SMIJEM DA PRIĐEM” Ispovijest žene koja je već treći dan u karantinu na kruzeru

Drama na kruzeru “Diamond Princess” na kom je zarobljeno i 14 državljana Srbije ušla je u treći dan. Broj obolelih je u samo 24 sata drastično porastao sa 20 na 61, a kako putnici kažu za Telegraf situacija je veoma čudna.

“SINOVIMA NE SMIJEM DA PRIĐEM” Ispovijest žene koja je već treći dan u karantinu na kruzeru
FOTO: TANJUG/AP/SHUTTERSTOCK

Putnica Vera K. kaže da je ona jutros bila “srećković” kojem je dopušteno da izađe iz kabine na sat i po vremena.

 Vidjela sam svoje sinove, poslije tri dana. Nisam smjela da im priđem, ali bar sam ih vidjela – kaže Vera i opisuje kako je izgledala šetnja.

Ona ističe da ih je osoblje sve vrijeme nadgledalo te da nije dozvoljen fizički kontakt sa ostalim putnicima.

– Taj fantastičan osjećaj kada smo napustili kabinu poslije 48 sati, pa bar i na tako kratko vrijeme vam ne mogu opisati. Najsrećnija sam jer sam vidjela sinove. Oni imaju 18 i 21 godinu, ali će za mene zauvijek biti bebe. Nisam smjela da im priđem, ali su mi bili pred očima. Osoblje je vodilo računa da smo razdvojeni jedni od drugih. Svi smo nekako paranoični – kaže Vera.

Pročitajte još

Ona dodaje da se osoblje i dalje trudi da im ugodi u svakom mogućem smislu. U kabinama imaju tri obroka dnevno, vodu i sve neophodne potrepštine.

Kako su saopštili iz kompanije “Diamond Cruise”, putnicima je od juče obezbijeđeno još satelitskih TV kanala, kako bi lakše prekratili vrijeme koje provede zatvoreni. Takođe, obezbijeđeni su im i novi filmovi, ali i štampana izdanja novina na 36 jezika.

Putnici u svakom trenutku mogu da traže puzle, knjige ili društvene i video igre.

Navode da su novooboljeli od koronavirusa državljani Australije (5), Kanada (5), Japan (21), SAD (8) i još dvoje putnika iz Argentine i Velike Britanije.

Osim srpskih državljana, na brodu ima i državljana Hrvatske, BiH i Crne Gore.

“Plutajući zatvor”

Kako pišu britanski mediji, na kruzeru se, kako se vjeruje, nalazi i 78 britanskih državljana, računajući i putnike i članove posade.

Prema tvrdnjama jednog putnika, putnicima su dati toplomjeri kako bi redovno mjerili svoju telesnu temperaturu i moraju da se jave ljekarima ukoliko živa pokaže više od 37,5 stepeni.

Turista po imenu Alan iz Notingema rekao je za Skaj njuz da osoblje koje radi na brodu čini sve kako bi se pobrinuli za njih, ali je situaciju opisao kao zastrašujuću.

– Nismo zaista zabrinuti zbog virusa, ali je činjenica da je 61 osoba sa kojom smo se družili dvije nedjelje testirana pozitivno i odvedena sa broda. Neki putnici su svjesni da su osobe sa kojima su jeli sada pozitivne na koronavirus i pitate se kako bi sve izgledalo ako se pokaže da ste i vi zaraženi. Ovo je nevjerovatna situacija koja mora da bude riješena, a metode se konstatno razvijaju. Sigurni smo da se u ovom trenutku radi sve što je u mogućnosti – rekao je on.

Alan navodi da svi koji izlaze krako napolje moraju da nose maske i rukavice.

Dejvid Abel, još jedan Britanac koji se nalazi na brodu, napisao je na Fejsbuku da je bukirao putovanje kako bi obilježio 50. godišnjicu braka, a da se sada nalaui na “plutajućem zatvoru”.

Ipak, tvrdi da ne žuri da se vrati kući da se virus ne bi proširio dalje. Podsjećanja radi, u Velikoj Britaniji su potvrđena tri slučaja koronavirusa. Ukupan broj žrtava koronavirusa porastao na 636, zaraženo više od 30.000 ljudi.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu