Politika

SIROTINJO, BUDŽETU SI TEŠKA Mjesečni dodatak i za 10.000 nezaposlenih boraca Vojske Republike Srpske

Ministarka finansija Republike Srpske, Zora Vidović, izjavila je da se u budžetski sistem za iduću godinu uvodi novih oko 10.000 boraca za šta će biti izdvojeno ukupno 13,7 miliona KM za boračke kategorije.

SIROTINJO, BUDŽETU SI TEŠKA Mjesečni dodatak i za 10.000 nezaposlenih boraca Vojske Republike Srpske
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Prema podacima Boračke organizacije RS, ne radi se ni o kakvoj pojavi novih boraca, nego o uvođenju u sistem pripadnike ove populacije koji su u stanju socijalne potrebe jer nemaju posao, a još nemaju uslove za mjesečni borački dodatak.

Predsjednik Predsjedništva BORS, Aleksandar Savić, objašnjava da je Vlada krajem ljeta, na insistiranje Boračke, objavila javni poziv na koji treba da se jave borci koji su socijalno ugroženi, a nalaze se na Birou za zapošljavanje.

– Početni spisak je bio oko 6.000, međutim kako je koji dan odmicao, došlo je na broj od 9.583. Ono što smo mi u datom momentu tražili jeste da oni budu primaoci mjesečnog boračkog dodatka, iako ne ispunjavaju uslove po zakonu. Onda je Vlada donijela uredbu na osnovu koje su borci počeli da primaju mjesečni borački dodatak, zavisno od broja mjeseci provedenih u zoni borbenih dejstava. Međutim, čini mi se da spisak još nije gotov jer niko ne raspolaže pravim podacima zato što se pojedine boračke kategorije, iz njima znanih razloga, nisu se prijavile na Biro – kaže Savić za Srpskainfo.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Prema njegovim riječima, javni poziv je pri kraju i uskoro će se znati koliko tačno boraca će imati pravo na dodatak po novom osnovu.

– Kada to pomnožite sa koeficijentom 1,68 puta broj mjeseci, dobijete tu cifru koju sam rekao, dakle prosječnog boračkog dodatka između 50 i 70 KM. Međutim, pojavio se novi problem, a to je što borački dodatak nisu dobijali ljudi koji žive u Federaciji BiH. Takođe je donesena ona uredba i oni su počeli da dobijaju borački dodatak, bez obzira gdje žive, jer vjerovatno su morali otići u FBiH, tamo im je imovina, nisu je prodali, nisu imali uslova za život ovde… Tako da i oni dobijaju borački dodatak na mjesčenom nivou – kaže Savić.

Pročitajte još

Postavlja se pitanje šta konkretno znači „uvođenje u sistem“ i koliko to pravo može da traje?

– Ovo je uredba i ona se donosi vjerovatno svake godine. Zakonski, mjesečni dodatak dobija se sa 60 godina. Ovo je uredba, kada se nalazite na borou, a nemate drugih prihoda, na osnovu nje dobijate mjesečni borački dodatak – kaže Savić.

Ako neko u međuvremenu ispuni uslove za penziju, da li prestaje taj dodatak?

– Po pravilu bi prestao zato što neko više nije u stanju socijalne potrebe, jer dobija penziju, ali će borački dodatak automatski dobiti sa 60 godina života. Tako da obično onaj ko ode u penziju ima i borački – objašnjava Savić.

Opozicija je sakupila dovoljno potpisa za održavanje posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske o položaju boraca u RS, a za njeno zakazivanje očekuje se da dostave materijale za raspravu.

FOTO: SDS
FOTO: SDS

Poslanik SDS, Davor Šeić, kaže za Srskainfo da ovi podaci potvrđuju ono što odavno govore predstavnici boraca i opozicija.

– To je da imamo veliki broj demobilisanih boraca u stanju socijalne potrebe, što znači da su sjednice NSRS na tu temu opradvane – kaže Šešić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu