Svijet

"Situacija je katastrofalna" Stručnjaci upozoravaju na VELIKU OPASNOST U JADRANU, imaju posebnu molbu za kupače

Hrvatski Institut za okeanografiju i ribarstvo u Splitu objavio je uznemirujuću informaciju da se Jadranom širi invazivna vrsta alge, što bi moglo da dovede do kolapsa biološke raznovrsnosti podmorja.

"Situacija je katastrofalna" Stručnjaci upozoravaju na VELIKU OPASNOST U JADRANU, imaju posebnu molbu za kupače
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Navodi se da je riječ o izuzetno invazivnoj algi Stypopodium schimperi koja se, kažu, širi hrvatskim podmorjem.

U pitanju je smeđa alga koja potiče iz Indijskog okeana, a Sredozemlje je vjerovatno naselila prolaskom kroz Suecki kanal.

Prva alga ove vrste zabilježena je u Izraelu oko 1973. godine. Daljim širenjem, zahvatila je obale istočnog dijela Sredozemlja, a zabilježena je i u Egejskom i Jonskom moru u Grčkoj.

Pročitajte još

Institut za okeanografiju i ribarstvo u Splitu pronašao je algu u jesen 2020. nekoliko primjeraka uz ostrvo Vis, blizu Komiže. Već dvije godine bili su zabrinuti, a danas je, upozoravaju, situacija katastrofalna.

– Stjenovito podmorje između tri i 25 metara dubine, oko Komiže, pa čak i šire izvan komiškog zaliva, doslovno je monoluktura ove alge. Algu je moguće pronaći oko cijelog ostrva Visa ali su za sada najgušća naselja oko Komiže. Pronašli smo je i na Biševu i Brusniku gdje već značajno prekriva dno. U samo tri godine, od nekoliko primjeraka, alga je izgradila kontinuirano naselje. U njenim gustim naseljima gotovo da nema zavičajnih vrsta alga i beskralješnjaka – upozorio je Institut, koji smatra da će se alga strujama proširiti na područje između Šolte i Kornata.

Građani su zamoljeni da im jave ako je pronađu i da je fotografišu.

Smeđa alga je slična zavičajnoj algi naziva Padina pavonica, sa jasnom razlikom.

– Padina pavonica uvijek ima bijele dijelove dok Stypopodium schimperii nikad nema bijela područja na talusu, a ponekad u sjenci ima i plavičasto obojene, prenosi Dnevnik.hr.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu