Društvo

SJEĆANJE NA ŽRTVE USTAŠKOG POKOLJA Manifestacija u Garavicama biće održana uz mjere opreza

Korona virus i migrantska kriza u Unsko-sanskom kantonu ugrozile su ove godine održavanje Dana sjećanja na stradanje Srba od ustaškog zločina u Garavicama 1941. godine.

SJEĆANJE NA ŽRTVE USTAŠKOG POKOLJA Manifestacija u Garavicama biće održana uz mjere opreza
FOTO: RTRS

Ova manifestacija se odlukom Vlade Republike Srpske, inače, održava svage godine i to prve subote u septembru.

Iz Zavičajnog udruženja “Una” i Odbora za obilježavanje stradanja “Garavice 1941” potvrdili su za Srpskainfo da im je tek juče stiglo zvanično odobrenje za održavanje skromne manifestacije, parastosa i komemoracije za nevine žrtve.

Ranijih godina Grad Banjaluka i Vlada Srpske su na molbu ovog Udruženja i Odbora obezbjeđivali autobuski prevoz do stratišta.

– Ali, s obzirom na ovogodišnju situaciju i na pandemiju odlučeno je da se komemoracija i parastos održe uz prisustvo zvaničnika, a onima koji dođu u svojoj režiji i organizaciji upućuje se molba da vode računa o svim mjerama zaštite protiv korona  virusa- kaže za Srpskainfo predsjednik Odbora Nebojša Kuštrinović.

On ističe da će planirani protokol biti održan na Garavicama sutra, 5. septembra, s početkom u 11 časova.

Kuštrinović podsjeća da danas u Bihaću nema ni jednog Jevreja, dok je Srba vrlo malo. On kaže da bi vlasti Federacije BiH i zajednički organi BiH morali da zaštite mjesto stradanja koje je i danas u zapuštenom stanju.

– To zahtjevamo ne samo mi u Udruženju, nego znamo i ističemo da je to i osnovni etički i moralni kodeks ponašanja svake civilizovane vlasti. Pitanje našeg odnosa prema ovom problem je pitanje elementarne pravde čovječnosti i ljudskosti. Garavice su bile i ostale, kao i Jasenovac ili bilo koje drugo stratište jezivo sjećanje i znak da nam se istorija može ponoviti- upozorava Kuštrinović.

On ističe da je to važno za sve narode na Balkanu, ne samo za Srbe i zato se sa istorijom ne valja igrati.

– Onaj ko ju nije naučio biće kažnjen ponavljanjem lekcija- poručuje Kuštrinović.

Zavičajnog udruženja “Una” poručuju da su se Srbi sa masovnim ubijanjem civila i zatiranjem svoje kulture suočili tri puta u toku samo jednog vijeka- u dva svjetska rata i u vrijeme razaranja Jugoslavije- navode u ovom Udruženju.

Podsjetili su na izjavu istoričara Miloša Kovića koji je rekao da Srbi, za razliku od Jevreja ili Jermena, naroda slične sudbine, svijest o genocidu nisu ugradili u temelje svog nacionalnog identiteta.

Pročitajte još

– Ković je, između ostalog je naglasio da se time najviše bavi  Srpska pravoslavna crkva i nekoliko usamljenih ustanova koje, kako je rekao, moraju da se bore za pažnju i pomoć, a da Srbi to svoje strašno iskustvo ne mogu da objasne ni sebi na strancima- ističu u ovom Udruženju.

Zavičajno Udruženje „Una“  i Odbor za obilježavanje stradanja “Garavice 1941” su od prvog dana osnivanja ušli u borbu protiv zaborava istine o strašnom zločinu i genocidu koji je Nezavisna Država Hrvatska 1941 počinila u bihaćkom kraju i stratištu Garevice, a to će nastaviti i ubuduće.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu