Rezultati ankete pokazuju kako su izgledi za više carine i povećana trgovinska trvenja između Sjedinjenih Država i Kine zamaglili izglede za firme u četvrtom najvećoj ekonomiji svijeta.
Japan, čvrst saveznik SAD-a, takođe se duboko oslanja na Kinu kao proizvodnu bazu i ključno tržište za svoje strojeve i druge izvozne proizvode.
Oko 86% ispitanika reklo je da će Trampove mjere politike imati negativan ili donekle nepovoljan učinak na njihovo poslovno okruženje, dok ostatak očekuje pozitivan ili donekle pozitivan učinak.
U istom mjesečnom istraživanju u decembru, 73% je reklo da bi Trampov drugi mandat u Bijeloj kući bio štetan za njihovo poslovno okruženje. Tramp je prošlog mjeseca službeno preuzeo dužnost.
Među firmama koje su Trampove političke inicijative smatrale negativnima, 72% odabralo je njegovu trgovinsku strategiju – uključujući nametanje dodatnih carina – kao najštetniji faktor, a 26% odabralo je produbljivanje trvenja između Sjedinjenih Država i Kine.
– Pojačavanje protekcionizma nema ništa osim negativnog učinka na globalno gospodarstvo – napisao je u anketi menadžer firme za informacijske usluge.
Tramp je već najavio 25-postotne carine na uvoz čelika i aluminija, uveo je 10-postotne carine na robu iz Kine i zaprijetio Kanadi i Meksiku strmim carinama, koje su trenutno na čekanju od 30 dana, prenosi SEEbiz.
Takođe je uputio svoj ekonomski tim da osmisli planove za recipročne carine za svaku zemlju koja oporezuje uvoz iz SAD-a i da se suprotstavi necarinskim preprekama, prenosi Biznis.ba.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu