To se traži kao čin preuzimanja objektivne i profesionalne odgovornosti, u cilju potvrde postojanja institucionalne spremnosti i volje da se pristupi ozbiljnim i suštinskim reformama u tom sektoru bezbjednosti.
Za sve zahtjeve ispostavljeni su i rokovi u kojima oni treba da budu sprovedeni.
Oni traže smjenu: koordinatora Biroa za operativnu koordinaciju organa obavještajno bezbjednosnog sektora, ministra unutrašnjih poslova i direktora Uprave policije, nakon masakra koji se dogodio 1. januara, kada je Cetinjanin Aco Martinović, ubio 12 osoba, među kojima i dvoje djece, dok je 13. žrtva preminula juče u Kliničkom centru Crne Gore.
U Martinovićevom krvavom piru ranjene su tri osobe, dva muškarca i jedna žena.
Takođe, cetinjski parlament zahtjeva od nadležnih državnih institucija, da u roku od 90 dana od donošenja zaključka, bude sprovedena nezavisna međunarodna istraga i forenzika (rekonstrukcija događaja) sa ciljem utvrđivanja personalne odgovornosti i konkretnih propusta u radu bezbjednosnog sektora.
Ovo su dva od devet prijedloga zaključaka koje je Skupština Prestonice usvojila na današnjoj sjednici povodom tragedije koja se dogodila na Cetinju, a koje su predložili odbornički klubovi partija koje participiraju u lokalnom parlamentu, navodi se u saopštenju cetinjske skupštine. Zaključci su usvojeni sa 23 glasa za i jednim protiv.
Skupština Prestonice Cetinje traži od Ministarstva pravde, Ministarstva unutrašnjih poslova i drugih državnih institucija jasno utvrđivanje, taksativno navođenje i dostavljanje izvještaja o (ne)preduzetim radnjama, (ne)podnesenim prijedlozima zakonskih rješenja, podzakonskih akata, odluka i mjera iz oblasti za koju je nadležan bezbjednosni sektor države u periodu od 12. avgusta 2022 godine do 1. januara 2025 godine. Rok za sprovođenje 30 dana od dana donošenja zaključaka.
Skupština Cetinja takođe bez odlaganja zahtjeva od Uprave policije i nadležnih državnih institucija izradu procjene trenutne bezbjednosne situacije u Prestonici koja će, između ostalog, sadržati informaciju o tome da li se građanima Prestonice garantuje bezbjednost, navodi se u saopštenju.
Demokrate u ZES nisu bile na kolegijumu
Cetinje traži i dostavljanje izvještaja o tome da li su porodice žrtava tragedije u naselju Medovina od Ministarstva unutrašnjih poslova i bezbjednosnih službi dobile odgovarajući tretman i da li su inicijative koje su pokrenute sa njihove strane dobile odgovore u zvaničnoj formi.
Traži se, između ostalog, i da Prestonici Cetinje bez odlaganja, pokrene postupak da OB Cetinje preraste u Centra bezbjednosti Cetinje kroz nužno i neodložno potrebno jačanje kadrovskih i tehničkih kapaciteta.
U što kraćem roku se traži i obezbjeđivanje adekvatnog broja policijskih službenika na teritoriji Prestonice Cetinje i uvođenje kvartovskih policajaca/policajaca u zajednici (sa posebnom pažnjom na obrazovne i zdravstvene institucije) uzimajući u obzir bezbjednosnu situaciju, u skladu sa standardima i praksom Evropske unije.
Na sjednici nije bilo proceduralnog javljanja za riječ, a Kolegijumu Skupštine nisu prisustvovali odbornici Demokratske Crne Gore i odborničkog kluba Za evropsku prestonicu.
Hitna sjednica cetinjskog parlamenta je održana na inicijativu gradonačelnika prestonice Nikole Đuraškovića. Podsjećaju i da je Cetinje, drugi put za dvije i po godine, suočilo sa nezapamćenom tragedijom, ali i da je svjedočilo još jednom neadekvatnom postupanju policije i cijelog bezbjednosnog sektora, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu