Banjaluka

Slabi rezultati predstavnika građana: Nakon osam sati rasprave glasanje o Nacrtu budžeta ostavili za sutra

Puno rasprave, a bez malo rezultata, je kratak rezime prvog dijela današnjeg zasjedanja Skupštine grada, na kojem su centralne teme bile ovogodišnji Nacrt budžeta te utvrđivanje stope poreza na nepokretnost.

Slabi rezultati predstavnika građana: Nakon osam sati rasprave glasanje o Nacrtu budžeta ostavili za sutra
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

Iako na dnevnom redu nije bilo puno tačaka, odbornici su za više od osam sati zasjedanja uspjeli samo apsolvirati ta dva pitanja ali se na kraju radog dana nije se glasalo, kao što je to bio slučaj prethodnih godina.

To je ostavljeno za nastavak zasjedanja, koji je planiran za sutra. U pitanju je samo nastavak situacije koja je danas bila vidljiva u gradskoj skupštini koja je usporila usvajanje Nacrta budžeta, pitanja za koje se svi odbornici tvrdili da se zalažu. Bez zelenog svjetla odbornika ovaj dokumenat, ne može ići u javnu raspravu, na kojoj se mogu priložiti prijedlozi i primjedbe, čime se počinju pripreme za prijedlog budžeta. Cilj Grada je da on bude u finalizovanoj verziji, opet pred odbornicima najkasnije početkom marta ali ako se posmatra iz ove perspektive, to će teško ići. To je pokazala i sama rasprava koja je bila više nego mučna.

Nacrt budžeta

Kod Nacrta budžeta grada skupštinska većina je isticala da nema novih investicija, već da se samo nastavljaju poslovi koja je započela prethodna administracija.

FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA

-U nacrtu budžeta nema obećanja iz predizborne kampanje i obećanja gradonačlenika iz prethodnog perioda –kazao je šef Kluba odbornika SNSD-a u Skupštini grada Dragoslav Topić.

Šef Kluba odbornika Ujedinjene Srpske Neven Stanić istakao je da je budžet “prenaduvan” i da nije logično da bude gotovo jednak kao budžet koji je usvajan početkom 2020. godine, kada nije bilo pandemije.

Predloženi budžet su  branili odbornici PDP uglavnom argumentom da se radi o “naslijeđenom Nacrtu od prethodne administracije” ta da suprotna strana treba dati gradonačelniku dovoljno vremena da ispuni svoja obećanja u narednom periodu.

U odbranu se uključio i gradonačelnik Draško Stanivuković koji je reagovao na skoro svaku izjavu odbornika iz “drugog tabora”.

Gradonačelnik Draško Stanivuković je rekao da je Nacrt budžeta maksimalistički u okolnostima u kojima je bilo moguće.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

-Imamo zahtjeve potrošača, odnosno korisnika budžeta i drugih odjeljenja. Nažalost, krediti iz prethodnih godina nas stižu, a da su suficiti potrošeni i u ovom trenutku ne možemo da računamo na podršku Vlade RS.  U ovakvim okolnostima mi smo posegnuli za maksimalnim ušteđenjima i napravili uštede od preko četiri miliona KM. Planiramo i vjerujemo u prihod veći od osam miliona KM – kazao je Stanivuković.

Istakao je da se nastavlja sa projektima vodosnabdijevanje, izgradnje.

Porez na nepokretnost

Žustre rasprave je bilo i oko tačke utvrđivanje stope poreza na nepokretnost.

Najviše prašine je podigao amandman SNSD kojim je predloženo umanjenje ove stope i on se pominajo često i minim ove tačke kroz razne dikusije odbornika.

Iako je ovaj amandman, nije mogao biti razmatran a samim tim nije se moglo o tom pitanju ni odlučivati, jer nije dostavljen skupštini na vrijeme to nije spriječilo nijednu stranu da kaže svoje mišljenje o tom pitanju.

Obornici PDP su uglavnom postavljali pitanje skupštinskoj većini zašto to nisu predlagali u prethodnom mandatu dok su, kako kažu,  „oni vodili grad“. Bili su složni sa gradonačelnikom Stanivukovićem koji je rekao da  se tim amandmanom SNSD-a koji predlaže smanjenje stope poreza za nepokretnosti za 50 odsto predstvlja „ napadn na budžet Banjaluke“  jer će time kako dodaju grad izgubiti prigod od četiri miliona KM.Naglašavao je da da taj amndman ide samo na ruku bogatih.

-Sa ovim je potopljen Dom zdravlja, most u Česmi, neće biti besplatnih udžbenika i još drugih važnih stvari i ovo je neprihvatljivo – dodao je Stanivuković.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Sa druge strane SNSD je zagovarao da bi promjena stope trebala pomoći privredi da umanji negativne posljedice virusa korona.

-U ovom momentu imamo 68.964 poreskih obveznika i da samo plaćaju bogati i milioneri, onda bi Banjaluka imala više od 68.000 milionera i mi kao grad ne bi imali problem. Oko 67.000 su fizička lica a 1.036 su pravna lica  i obuhvata sve bez razlike.

– Istina je da smanjujemo prihode grada i razumijem zašto Gradu ne odgovara smanjenje prihoda ali sredstva se mogu naći u drugim izvorima – rekao je Amidžić.

Kazao je da oni u prethodnom mandatu „nisu dirali“ poresku stopu.

-Nismo dirali poresku stopu ali jesmo dirali zone po kojima se plaća porez na nepokretnost i zato pojedini građani plaćaju manje. Znate koji je efekat, povećan je obuhvat i naplata- precizirao je on.

Bez kompromisa

Smirivanju strasti nisu pomogli ni pokušaji kompromisa pojedinih odbornika. Odbornik SPS Saša Kondić je predložio da se prihvati predložena stopa poreza nepokretnosti ali da se kroz posebne odluke Grad obaveže da će dio tog prihoda biti dodjeljen, kao pomoć privredni da prevaziđe negativne posljedice virusa korona.

-Ako gradonačelnik kaže da bi se gradu umanjenjem stope smanjili prihode za 4 miliona KM, zašto onda kao neko srednje rješenje, ne bi odlučili da se polovina tog novca uloži u privredu kao vid pomoći. to se može regulisati naknadno kroz pravilnike ili neke druge odluke – naveo je on.  

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu