Cijena prasadi što se tiče uzgoja nije prelazila 9 – 9,50 KM po jednom kilogramu. Individualni uzgajivači su prodavali isto oko 9 KM po kilogramu – kaže Mišo Maljčić, predsjednik Udruženja uzgajivača svinja Republike Srpske.
Da su cijene mesa otišle ”u nebo” potvrđuju i u mesnicama. Sve je, kažu, skoro i duplo skuplje u odnosu na godinu ranije. Ipak, sve se i rasproda. Pred slavu se i ne pita za cijene.
– Prasetina 18 KM, jagnjetina 35, junetina od 21 do 23 bez kosti, sa kostima 17,50 KM, teletina 30 sa kostima, bez kosti 38, 40 KM – kažu prodavači.
Na cijene se žale i kupci. Neki kažu da smo skuplji od Njemačke.
– Preskupo. Ja upravo dolazim iz Njemačke i gledam vaše cijene. Jako skupo. Čak skuplje nego u Njemačkoj.
– Generalno, sve je skupo, ali šta ćemo, moramo platiti, moramo jesti.
– Skuplja je tržnica, nego prodavnica, govore sagovornici ATV.
Nije poskupjelo samo meso. I sve ostalo je, podaci su Udruženja za zaštitu potrošača „Reakcija“.
Ukazuju i na bezobrazluk prodavaca, koji pred svaki veći praznik ili slavu dižu cijene, jer znaju da se za takve prilike ne štedi.
– Ono što možemo mi u Reakciji da primjetimo da je najveće poskupljenje zabilježeno kada se radi o mladom kupusu, gdje je poskupljenje negdje 270 odsto. Imamo poskupljenje ulja, zatim poskupljenje voća i povrća i zelene salate 45 odsto – kaže Dragan Jošić, predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača Reakcija Banjaluka.
Ipak, bez obzira na skupoću, domaćini ne žele da oklijevaju kada je slavski ručak u pitanju.
Za tu priliku se, kažu, mora imati, pa makar se i zadužili. Jer, slava je jednom u godini i poseban dan, kada se za slavskim stolom okupljaju rodbina, komšije i prijatelji.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu